Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kavurmalı Hıtap Nasıl Yapılır

Kıllor Nasıl Yapılır

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Keçi Patisi Nasıl Yapılır
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Keçi Patisi Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Keçi Patisi Nasıl Yapılır

Porsiyon: 6-8 kişilik
Hazırlama süresi: 10 dk
Pişme süresi: 10 dk

Keçi Patisi İçin Malzemeler

• 2 adet yumurta
• ¾ su bardağı yoğurt
• 2 çay kaşığı karbonat
• Tuz
• 3 su bardağı un
• Kızartmak için sıvıyağ

Keçi Patisi Tarifi

Yumurtaları, yoğurdu, karbonatı ve tuzu hamur yoğurma kabına alıp karıştırın. Azar azar un ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.

Hamurun üzerini kapatın. Oda sıcaklığında yarım saat dinlendirin. Dinlendirdiğiniz hamuru tezgâhın üzerine alın, tezgâhı hafifçe unlayın. 2-3 mm inceliğinde oklava yardımı ile açın. Hamurdan kare parçalar kesin.

İsteğe göre her parçanın ortasına bıçakla birer kesik atarak pati şekli verebilirsiniz. Ben biraz eğlenceli olsun diye parmak şekli de yapıyorum. Çocukların çok hoşuna gidiyor. Kızartmak için sıvıyağı tavaya aktarın. Yağ ısınınca hamurları içine atın, her iki tarafını kızartın.

Keçi patisi incecik hamurun kızarırken içinin iyice boşalmasıyla tam bir çay saati lezzetine dönüşüyor. Orta kısmındaki boşluğa ister peynir ister reçel, nasıl seviyorsanız doldurarak yiyebilirsiniz.

Arkadaşım Zeynep Hanım’ın anneannesi Emine Hanım, Yunanistan Drama’dan göç etmiş zamanında. Genç yaşta dul kalan Emine Hanım, bağ bahçe işleri de dahil her işini kendi yapan, çok becerikli bir kadınmış. Çocuklara, torunlara sürpriz yapıp fırsat buldukça bu içi boş ve çıtır hamurcukları hazırlarmış. Keçi patisi farklı isimlerle bazı yörelerde yapılıyor. Ben ilk tattığım evin kendi tarifi ve ölçüsüyle, anneannesiyle paylaştım. Kim bilir o kimden öğrendi?… Kimlerin sofralarını süsledi bizim tombik patiler?…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir