Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Etli Çorba Tarifi

Kelle Paça Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kelle Paça Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Kelle Paça Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kelle Paça Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 4 saat

Kelle Paça İçin Malzemeler

  • 1 adet koyun kellesi
  • 6 adet koyun paçası
  • 4 dış sarımsak
  • 1 çay bardağı sirke
  • Tuz

Kelle Paça Nasıl Yapılır?

Kelleyi temizleyin. Ateş üstünde çevire çevire tüylerini tütsüleyin. Tüyler yanınca bıçakla üzerindeki deriyi kazıyın. Hiç tüy kalmayacak şekilde hazır edin. Burun kısmını mutfak tezgâhına vurarak içini temizleyin, güzelce yıkayın. Bol suda pek çok kez yıkayarak hazır edin. Paçaların tırnak aralarını ve topuk yumrularını bıçakla alın. Ateş üstünde tüylerini tütsüleyin.

İyice yıkanmış kelle ve paçayı kalın tabanlı, derin bir tencereye yerleştirin. Üzerine 15 su bardağı su koyarak harlı ateşte bir taşım kaynatın. Kaynadıktan sonra bir kevgirle üzerinde biriken kefinı (köpüğünü) alıp atın. Etler kemiklerinden ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2,5-3 saat pişirin. Bu esnada suyu eksilirse sıcak su ilave edebilirsiniz.
Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke ile birlikte bir kâsede karıştırın. Kelle ve paçayı kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyun. Sarımsaklı sirke karışımından 1 çorba kaşığı ilave ederek sıcak servis yapın.

İç Anadolu’dan Ege’ye ülkemizin pek çok bölgesinde yapılan, özellikle kemikler için güçlü bir besin kaynağı olan kelle paça çorbasına, bazen yoğurt ve unla hazırlanan terbiye eklenir. Ankara ve yöresinde ise genellikle kelle koymadan sadece paça ile pişirilir. Kayseri’de çarşıda çok yenen bir yemektir. Yanında mutlaka bir baş soğan bulunur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir