TIKLA ABONE OL

Arap Aşı Tarifi

Tırşik Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kelle Paça Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Kelle Paça TarifiKelle Paça Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 3 saat

Kelle Paça Malzemeler

  • 1 adet koyun kellesi (temizlenmiş, tütsülenmiş)
  • 6 adet koyun paçası (temizlenmiş, tütsülenmiş)
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çay bardağı sirke (veya limon)
  • Tuz

Kelle Paça Nasıl Yapılır?

Kaim tabanlı, derin bir tencereye temizlenmiş, iyice yıkanmış kelle ve paçaları yerleştirin. 15 su bardağı su koyarak orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra bir kevgirle üzerinde biriken kefini (köpüğünü) alıp atın. Tuz ekleyip ateşi kısın ve etler kemiklerinden kolayca ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2-3 saat pişirin. Bu esnada suyu eksildikçe sıcak su ilave edin. Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke ile birlikte bir kâsede karıştırın.
Kelle ve paçanın etlerini kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyup sarımsaklı sirke karışımından 1 çorba kaşığı ilave ederek sıcak servis yapın.

Özellikle kemikler için çok besleyici bir besin kaynağı olan kelle ve paça, şimdilerde kasaplarda temizlenmiş olarak bulunabiliyor. Aslında kelle paça çorbası, bir hayli ön hazırlık isteyen bir yemektir. İlk olarak baş ve ayakların üzerindeki tüyler ateşte tütsülenir. Gözle görünmeyen ince tüyler için de yassı ve uzun bir demir parçası iyice ısıtılarak baş ve ayakların üzerinde gezdirilir. Daha sonra bıçakla kazınarak bol suda pek çok kez yıkanarak pişirilmeye hazırlanır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!