Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kepaye Bumbar İşkembe Dolması Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Kepaye Bumbar İşkembe Dolması Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kepaye Bumbar İşkembe Dolması Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 4 saat

Kepaye Bumbar İşkembe Dolması İçin Malzemeler

  • 1 kg dolmalık işkembe
  • 1 kg bumbar (kalırı bağırsak)
  • 1 çay bardağı iri kaya tuzu (temizlemek için)

harcı için:

  • 3 soğan
  • 1 kg satır kıyması
  • ½ kg pirinç
  • 2 çorba kaşığı domates salçası
  • 2 demet maydanoz (kıyılmış)
  • Tuz

Kepaye Bumbar İşkembe Dolması Nasıl Yapılır?

Bumbarları temizlemek için önlü arkalı suyun altında iyice yıkayın. İşkembeyi aşağıda tarif ettiğimiz şekilde temizleyin. 10-15 santim eninde kare parçalara bölün. Pamuklu iple bir tarafı açık kalacak şekilde, kese biçiminde dikin. Harcı hazırlamak için soğanları incecik kıyın. Diğer harç malzemesi ve 2 su bardağı su ile harmanlayın. Çok tıkız olmayan, suluca kıvamda bir harç olmalı.

İşkembelere gevşek kalacak şekilde harç doldurun. Açık ağzını da iple dikin. Üzerini iğne ile birkaç yerinden delin. Bumbarı doldururken yağlı dış kısmı içte kalacak şekilde doldurun. Bunun için bumbarların ağız kısmını yarım santim içe doğru katlayarak içe alın. Doldurmaya başlayın. Doldururken siz ittirdikçe kendiliğinden içi dışına çıkacak. Bumbarı doldururken harca değmemesine özen gösterin. Bütün bumbarları doldurduktan sonra geniş bir leğene koyun. Üzerine bir avuç iri tuz serpip elinizle çırpın. Yıkayın. Bu işlemi iki üç kez tekrarlayın.

Geniş bir tencereye bumbar ve işkembeleri koyun. Üzerini üç dört parmak geçecek kadar su koyun. Tuzunu serpin. Yaklaşık 2-2,5 saat pişirin. Bumbar ve işkembeye bıçak kolayca saplanıyorsa pişmiş demektir. Sıcak sıcak, susuz olarak servis yapın.

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembeyi temizlemek için önce soğuk suda iyice yıkayın. Keskin bir bıçakla tüm pürüzlerini kazıyın. Bol soğuk suda yıkayın. El büyüklüğünde parçalara bölün. İşkembenin üzerine bol tuz serpiştirerek ovun. Bol suyun içinde yıkayarak tuzunu akıtın. Daha sonra iyice yıkanmış 1 veya 2 limonun suyunu işkembenin üzerine sıkın. İşkembeyi limon suyu ve kabuğuyla ovun. İyice yıkayın. İşkembeyi geniş bir kaba alın. Üzerine çıkasıya kadar soğuk su, 1 çay bardağı sirke, kabuğu soyulup dörde bölünmüş 1 soğan ilave edin. Bu suyun içinde tercihen 1 gece (veya en azından 3-4 saat) bekletin. Bu sudan çıkarıp tekrar iyice yıkayın. Üstünü geçecek kadar soğuk suyla bir tencereye koyun. Ateşe oturtun. Kaynamaya yüz tutunca bu suyu süzüp dökün. Daha sonra işkembeyi arzu ettiğiniz şekilde pişirebilirsiniz. Sakatatçılarda temizlenmiş olarak satılan işkembe genellikle kireç kaymağı ile işlem görmüştür. İşkembe sevenler bu işlemin işkembenin tadını bozduğunu düşünürler.

Bu yemeğe Hakkâri’de kepaye denir; suyuna nohut da ilave edilir. Harcı kıymasız olarak hazırlanabilir. Bumbar, birçok insanın en sevdiği yemeklerden biridir. Temizlenişinde ve dolduruluşundaki incelikler nedeniyle yeni nesil yapmayı pek göze alamaz. Bu tarifle birlikte sunduğumuz adım adım hazırlık fotoğraflarıyla bu muhteşem yemeğin yeniden bolca pişirilebileceğini ümit ediyoruz.

Bumbar çok sevildiği için nasıl hazırlanması, harcında nelerin kullanılması gerektiği de ayrı bir tartışma konusudur. Bumbarın iki ucunu bağlayanlar, bumbarı bütün olarak veya parça parça pişirenler vardır. Çemişgezek’te bınbar dolması denir. Harcı tahta tokmakla dövülmüş et, bulgur ve reyhanla hazırlanır. Suda pişirildikten sonra yağda kızartılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir