Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Kestane Şekeri Tarifi

Kestane Şekeri Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kestane Şekeri Tarifi

15-20 kişilik ] Hazırlama süresi: 4 saat + 1 gece dinlendirme

Kestane Şekeri İçin Malzemeler

  • 1 kg taze, büyük boy tombul kestane (damarsız)
  • 4 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • Temiz bir tülbent

Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

Kestaneleri kabukları rahatça soyuluncaya kadar, yaklaşık 15 dakika kaynatın. Parçalamama- ya özen göstererek dış kabuklarını ve ince zarlarını ayıklayın. Soyacağınız kestaneler hep sıcak suyun içinde kalsın, daha yumuşak olup daha kolay soyulurlar. Temiz bir tülbenti 10 santim eninde kare parçalara bölün. Soyduğunuz kestaneleri tek tek tülbente koyup sıkıca sarın. Bir tencereye yerleştirin.
Üzerine çıkacak kadar kaynar su koyup çok kısık ateşte kestane hafif yumuşayana kadar pişirin.

Kestane kaynarken ayrı bir tencerede 4 su bardağı şekerle 4 su bardağı suyu kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Haşladığınız kestanelerin suyunu iyice süzün. Kaynar haldeki şerbetin içine dikkatlice koyun. Çok kısık ateşte, hiç karıştırmadan, kapağı açık olarak
1 saat kadar pişirin. Bu sırada şerbeti çok azalırsa ayrı bir yerde yarım ölçü şerbet hazırlayıp üzerine ilave edebilirsiniz. Kestaneleri ateşten alın. Kapağını örtün. Bir gece şerbetin içinde bekletin. Ertesi gün şerbetten süzgeçle alın, tülbentten dikkatlice çıkarın.

Hemen servis yapacaksanız şerbetini süzün. Bekletecekseniz şerbetin içinde, cam kavanozda muhafaza edin. Bursa dendiğinde ilk akla gelen yiyeceklerdendir. Ne acıdır ki, sanayi tesisleri nedeniyle Bursa’daki çoğu kestane ağacı zarar görmüş olduğundan kestane başka şehirlerden getirilmektedir. Kestanenin Osmanoğlu, Hacıibiş, Sarıaşlama, Mahmutmolla, Hacıömer çeşitleri vardır.

Kestane şekeri için kestanenin taze toplanmış olması daha iyidir. Çarşıdan taze kestane satın almak kolay olmasa da, kestanenin yeni toplandığı eylül-ekim aylarında tarifimizi deneyebilirsiniz. Pişirdiğinizde dağılanlar olursa püre haline getirerek de değerlendirebilirsiniz.
Kestane Püresi:
Bursa’da kestane şekeri dışında kestane püresi de hazırlanır. Kestaneler haşlanıp ezildikten sonra süt ve şeker ile pişirilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir