Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Türkçe Gizem Yayıncılık

Kırmızı Yaprak Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Kırmızı Yaprak Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Gizem Yayıncılık 3. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 189-190 (Sağlık ve Spor)

Kırmızı Yaprak Serbest Okuma Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 189 Cevabı

KIRMIZI YAPRAK

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, zaman zaman içinde üç arkadaş varmış. Adları Gülyüz, Gülçiçek ve Gürbüz’müş. Üçünün de annesi sabah erkenden tarlaya çalışmaya gidermiş. Onlar da her gün oyun oynamak için büyük çınar ağacının altında buluşurlarmış. Fakat bir türlü güzel oyun oynayamazlarmış. Çünkü oyuncak kavgaları hiç bitmezmiş. Günlerden bir gün, yine her zamanki gibi çınar ağacının altında toplanmışlar. Gürbüz, yolda gelirken güzel bir taş bulmuş. Gülyüz, taşı onun elinden çekip almış. – Çok beğendim. Bununla bugün ben oynayacağım, demiş.

Derken bir kavgaya tutuşmuşlar. Kavgaya Gülçiçek de katılmış. Kavga devam ederken çınar ağacının gövdesinden bir ses gelmiş: – Yeter artık susun! Bıktım her gün sizin kavgalarınızı dinlemekten. Üçü birden susmuş ve dikkatle ağaca bakmaya başlamışlar. Ağacın gövdesinde minicik bir böcekten başka bir şey görünmüyormuş. Böcek konuşmaya devam etmiş: – Ben ağaç kurduyum. Konuşan benim. Bıktım artık sizin sesinizi her gün duymaktan. Çocuklar çok şaşırmışlar. Ağaç kurduna:

– Sen çocukken hiç oyun oynamadın mı? Ne v, var sesimizde? Niçin rahatsız oluyorsun, demişler. Ağaç kurdu: – Elbette ben de oyunlar oynadım.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 190 Cevabı

Yanlış anlamayın. Ben çocukları çok severim. Dünyanın en tatlı sesi çocuk cıvıltısıdır. Ama sizinki cıvıltı değil, bağırtı. Siz oyun oynamak için toplanıyorsunuz ama gidene kadar kavga ediyorsunuz, demiş. Gülçiçek: – Çok haklısın, demiş. Biz de kavga etmek istemiyoruz aslında. Sence güzel oynamak için ne yapmamız gerekiyor? – Benim gördüğüm kadarıyla siz nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsunuz. O yüzden kavga ediyorsunuz. Oyuncakları birbirinizin elinden izinsiz çekip alıyorsunuz. Biriniz diğerinin elindeki oyuncakla oynamak için önce izin istemeli, vermezse ısrar etmemeli. Çocuklar ağaç kurduna hak vermişler. Gürbüz: – Sen bize hakem ol, demiş. Biz oyun oynarken yanlış yaparsak sen bizi uyar.

Ağaç kurdu teklifi kabul etmiş. – Kim güzel oyun oynamazsa ona bir kırmızı yaprak vereceğim. Günde üç tane kırmızı yaprak alan o gün oyun oynamayacak, diyerek kuralı açıklamış. Böylece kırmızı yapraklar sayesinde çocuklar oyun oynamayı öğrenmişler. Bir süre sonra kırmızı yapraklara da gerek kalmamış. Çocuklar artık güzel oyunlar oynuyorlarmış. Ağaç kurduna teşekkür etmişler.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Sağlık ve Spor Sayfa 189-190 Kırmızı Yaprak Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
17
angry
3
love
3
unlike
1
clap
0
happy
0
confused
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!