Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Kış Kışlığını, Kuş Kuşluğunu Gösterir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Kış Kışlığını, Kuş Kuşluğunu Gösterir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Kış Kışlığını, Kuş Kuşluğunu Gösterir Atasözü

Anlamı:

Yaratılışın kanunları değişmez. Her varlık kendi özelliklerini gösterir.

Hikayesi:

Bir zamanlar şikâyeti hiç bitmeyen, en ufacık bir derde saatlerce sızım sızım sızlanan, önüne gelene yanıp yakman bir adam varmış. Bir kış günü çok kar yağmış, bizim dırdır­cı adam bahçesindeki karları kürüyormuş. O sırada onu gören bir arkadaşı yanına gelmiş. “Nasılsın birader?” diye sormuş.

“Aman” demiş adam, “nasıl olayım, Allah aşkına? Kaç gündür soğuk kıyamet, öldük valla. Soba evi ısıtmıyor artık. Hele şu kar da nereden çıktı? Ne bitmez karmış, arkadaş. Üç haftadır yağıyor yağıyor, bir türlü tükenmedi. Evden çıkamaz olduk. Bahçenin yolunu bari açayım diye çıktım. Dondum. Saatlerdir elimde kürek, uğraşıp duruyorum işte.” Adam böyle söylenip dururken, şak diye alnında bir sıcaklık hissetmiş. Bir baksa ki o da ne? Havada uçan kuş adamın alnına etmemiş mi! Adam bunu görünce iyice delirmiş.

“Kış yetmez gibi bu kuş da nereden çıktı! Koca bahçede edecek yer bulamadı da benim alnımı mı buldu? Şu soğukta zaten cinlerim tepemde uğraşıp duruyorum, bir de başıma kuş çıktı!” diye bağırıp durmuş. Arkadaşı gülmüş. “Yav abartma birader” demiş. “Kış kışlığını yapıyor işte, kuş da kuş­luğunu.”

İşte böyle, kâinatta her varlık kendi özellik­lerini gösterir. Onlardan bunun dışmda bir şey beklemek, kış soğuk olmasm, kuşlar uçmasın, güneş biraz da mavi olsun, demek saçmadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir