Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kılavuzu Karga Olanın Burnu Çamurdan Çıkmaz Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Kısmetinde Ne Varsa Kaşığında O Çıkar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Ana Sayfa / Atasözleri / Kısmet İse Gelir Hint’ten, Yemen’den, Kısmet Değilse Ne Gelir Elden?
Atasözü ve Deyimler

Kısmet İse Gelir Hint’ten, Yemen’den, Kısmet Değilse Ne Gelir Elden?

Sponsorlu Bağlantılar


Kısmet İse Gelir Hint’ten, Yemen’den, Kısmet Değilse Ne Gelir Elden? 

Anlamı:

Allah bir şeyi insana kısmet etmişse, o şey döner dolaşır yine gelir o insanı bulur.

Hikayesi:

Yaşlı bir semer ustası varmış. Kazandığı paraları bir semerin içine saklar, onu da duva­ra asarmış. Günün birinde usta camideyken dükkâna bir yolcu uğramış. Şam yolcusu olduğunu, acilen semere ihti­yaç duyduğunu söylemiş. Ustasının dönmesine daha çok vakit olduğu için çırak ilgilenmiş müşteriyle. Tabii içindeki paralardan habersiz olduğu için ustasnın duvara astığı semeri çıkarıp ver­miş adama.

Usta camiden gelip de içinde parası olan semerin satıldığını öğrenince çok üzülmüş. Çırak da ne yaptığını öğrenince çok hayıflanmış. Hemen yolcunun peşine düşmüş ama nafile. Yolcunun yerinde yeller esiyormuş. Çırak utancından ve üzüntüsünden yüzünü kaldıramayacak hâlde dükkâna dönüp ustasın­dan af dilemiş. “Ne diyeyim, oğul?” demiş ustası, “Bu kadar üzme kendini. Nasipse gelir Şam’dan Yemen’den, nasip değilse ne gelir elden?”

Gel zaman git zaman, aradan aylar geçmiş. Eski semeri alan yolcunun yolu yine o köye düşmüş. Daha dükkâna girer girmez çırak tanımış onu. Çırak henüz bir şey diyemeden, adam “Çok iyi çıktı o semer evladım, bana aynısından bir tane daha ver” demiş. Çırak semerin hikâyesini anlatmış adama. Yolcu merakla semerin içini açmış ki, paralar aynen konulduğu gibi duruyor. Ustaya semerini vermiş. Usta da çırak da pek sevinmişler bu işe. “Gördün mü?” demiş. Usta çırağına, “Ben sana demiştim, nasipse gelir Şam’dan, Yemen’den diye.”

İşte böyle, Allah insana bir şeyi kısmet ettiy­se, yedi düvel bir araya gelse, olmadık işler çevirse, elinden geleni ardma koymasa yine de insana yazılan nimetin ona ulaşmasını önle­yemez.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. çok güzel anlatıyorsunuz ama keşke örnek cümle de kursanız tüm sıkıntılarımız biter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir