Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Nohut Kavurması Tarifi

Sadeyağ Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kıymalık Sızgıt Kavurma Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Kıymalık Sızgıt Kavurma Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kıymalık Sızgıt Kavurma Tarifi

Kıymalık Sızgıt Kavurma İçin Malzemeler

  • 10 kg karışık yağlı keçi ve koyun eti
  • 200-300 gr böbrek yağı
  • 1 kg kuyruk
  • Tuzla tuzu (yerli tuz)

Kıymalık Sızgıt Kavurma Nasıl Yapılır?

Akşam-gece saatlerinde etleri, kemikleri ve yağları doğrama işini yapın. Koyun ve keçi etlerini parçalayın. Kemikleri biraz etli bırakarak ayırın. Yumurta büyüklüğünde parçalar halinde (yemeklik gibi) kırın. Çok küçük parçalamamak gerekir. Bunlardan kemikli kıyma yapılır. Etlerin üzerindeki yağlan (et yağı) ayırıp tavla zarı boyunda doğrayın.

Böbrek yağlarını aynı boyda doğrayıp ayrı kaplara koyun Kuyruk yağlarını da aynı boyda doğrayıp ayrı kaplara koyun. Etleri parmak boğumu boyunda (kuşbaşmdan daha küçük) doğrayın. Sabahleyin ocağı yakın. Önceden leğenin altını mangal külü ile külleyin. Kıyma leğenini ocağa koyun. Önce kuyruk yağını eritin. Bunun için leğene önce 1-2 litre su ve tuzla tuzu (yerli tuz) koyun.

Kuyruğu ilave edin. Leğendeki su uçup da kuyruk sütlü kahverengi olduğunda yağını ayrı bir kaba süzün. Gahırdağını (kıkırdağını) bir kenara ayırın. Leğeni tekrar ocağa koyun. Böbrek yağını koyun. Su ilave edip eritin. Kavrulduktan sonra yağı ve kıkırdağını süzerek ayırın.
Eritme sonunda ayırdığınız yağları leğene alın. Üzerine kemikli etleri koyup kavurun. 1 litre su ve tuzunu koyup biraz pişirin. Suyunu çektiğinde kemikli kıyma elde edilmiştir. Bu kemikli et parçalarını birer birer tepsiye, siniye alın. Üzerlerindeki küçük kemikleri de silkeleyin, temizleyin.

Kemikli kıymayı aldıktan sonra leğendeki yağı süzün. Leğenin içine yapışan, dökülen küçük kemik parçalarını temizleyin. Leğeni tekrar ocağa koyun. Kemikli kıyma kavrulmasından süzülen yağı leğene koyun. İçine etlerin üzerinden alman ve doğranan et yağını ilave edin. Biraz kavurduktan sonra suyunu ve tuzunu katın. Hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Üzerine doğranan etleri (kara etleri) koyup kavurun. 1 litre kaynar su ve tuz koyup et yumuşacık olana kadar pişirin. Suyunu çektikçe üzerine azar azar kaynar su ilave edebilirsiniz. Böylece kıyma hazırlanmış olur.

Bu aşamada kıymaya ekmek banılıp üzerine kıyma konur. Komşulara dağıtılır, yenir. Hazırladığınız kıymayı toprak küplere doldurun. Leğende kalan yağı üzerine sıvayın. Üstünü kapatın. Kemikli kıymayı da serin bir yere kaldırın. Kışın kullanmak üzere bir kenarda bekletin.

Buzdolabının olmadığı, her mevsim et bulunmadığı dönemlerde kışın kullanılacak olan etler güzün kavrulup toprak küplerde saklanırdı. Genellikle koyun ve keçilerin iyice yağlandığı sonbahar aylarında hazırlanırdı. Kavurmaya keçi eti de mutlaka konur çünkü sırf koyun etinden yapılan kavurma uzun süre dayanmaz. Genellikle üç keçi ve bir koyun gibi bir oranla etler hazırlanır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir