Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Köfter Köftür Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Köfter Köftür Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Köfter Köftür Tarifi

Köfter Köftür İçin Malzemeler

  • 20 kg üzüm
  • 1 su bardağı ak toprak (pekmez toprağı)
  • 2 su bardağı un
  • 3 su bardağı buğday nişastası

Köfter Köftür Nasıl Yapılır?

Üzümü birkaç su yıkayıp süzün, saplarından ayırın. Temiz bir çuvalın içine biraz ak toprakla birlikte doldurarak suyunu sıkın. Süzgeçten geçirip bir tencereye koyun.

Bir taşım kaynatın. Daha sonra karıştırarak 15 dakika pişirin. Suyunun berraklaşması için dinlendirin. Üstteki berrak kısmını ayrı bir tencereye alın. İçinden 2-3 su bardağını bir kenara ayırın.

Ayırdığınız pekmezi nişasta ve unla karıştırın. İnce süzgeçten geçirin. Bu bulamacı bir yandan devamlı karıştırırken, bir yandan kaynamakta olan pekmeze dökün. Devamlı karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin (yaklaşık 1 saat). Kıvamını anlamak için bir kâse suya bu karışımdan bir damla damlatın. Bu damla suyun içinde dağılmazsa peltenin kıvamı tamamdır. Ateşten alın.

Geniş tepsilere nişasta serpiştirin. Pekmezli karışımı tepsilere 3-5 santim kalınlığında dökün. 1 gün beklettikten sonra üstüne kepek serperek doğrama tahtasına ters çevirin. Baklava dilimi şeklinde dilimleyin. Güneş gören, korunaklı ve yüksekçe bir yere serilmiş kamış çığların üzerine serin. Sık sık altüst ederek güneşte 3-10 gün kadar kurutun. Tam kıvamında kuru- malıdır; çok kurursa diş geçmez, az kurursa bozulur. îyice kuruyunca çömleğin veya teneke kutunun içine bastırarak dizin. Hava almayacak şekilde kapatın. Serin bir yerde muhafaza edin.

1-2 ay sonra üzeri şekerlenip beyaz bir renk aldığında yeteri kadar beklemiş demektir; bu şekerlenme görüldükten sonra yenir.
Niğde, Kayseri, Kırşehir, Ankara civarında kış gecelerinde, yanında cevizle yenen değerli bir çerezdir. Eskiden çocukların ceplerinde taşıdıkları köfter hem doyurucu, hem de lezzetlidir. Köfter yağda çevrilerek kavurması da hazırlanmaktadır. Sadece nişasta veya sadece un ile veya arpa unu, çavdar unu ile de yapılabilmekte, içine reyhan veya baharat katılabilmektedir. Pişmeye yakın kıvamdayken arzu edilirse içine biraz da ceviz katılabilir. Köfter pişirildikten sonra kazanların dibinde biraz bırakılır. Konu komşu bunun içine ceviz atıp kaşıklar; buna ‘‘tava yalamak” denir.

Güneydoğu’da “harire”, “kesme” ve “tatlı tarhana”, Ege’ de “üzüm köftesi” isimleriyle bilinir. Bandırma yapımında kazanın dibinde kalan pelte ile köfter veya bezlere daha ince dökülen pestil yapılmaktadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir