Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Koruk Suyu Tarifi

Koruk Suyu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Koruk Suyu Tarifi

8-12 kişilik | Hazırlama süresi: 20 dakika

Koruk Suyu İçin Malzemeler

  • 1 kg koruk (tercihen yediveren üzümü koruğu)
  • Arzuya göre toz şeker
  • Arzuya göre su

Koruk Suyu Nasıl Yapılır?

Korukları taneleyin. Bol suda yıkayıp süzün. Bir bez torbaya koyun. Bu torbayı da bir tencereye oturtun. Üstlerine havaneliyle vurarak koruğu ezin (çekirdekleriyle birlikte). Çıkan koruk suyunu uzun bir sürahiye alarak biraz dinlendirin. Dibinde biriken tortuyu almadan berrak kısmını ayrı bir sürahiye aktarın.

Arzu ettiğiniz kadar şeker ve su ekleyerek soğuk servis yapın. 2-3 gün içinde tüketin. Koruk suyu, herhangi bir üzümün koruğundan (olgunlaşmamışından) yapılabilir ama en güzeli “yediveren üzümü”nün koruğudur. Elde edilen koruk suyu üç gün kadar dayanabilir. Üç gün sonunda sirkeleşmeye başlar. Koruk suyu ilk sıkıldığında rengi yeşilimsi sarıdır, ikinci üçüncü gün rengi kararmaya başlar. Çekirdekleriyle birlikte sıkıldığı için tadı bayağı buruktur. Koruk suyunun üzerine sadece şeker ve su eklenerek içilir. Koruk, elleri kaşındırdığı için uzun süre temas etmekten kaçınılmalıdır.

Koruk Şurubu: Koruk suyu ile “koruk şurubu” da hazırlayabilirsiniz. Bunun için süzülmüş koruk suyunu eşit miktarda şekerle hafif ateşte 30 dakika kadar kaynatın. Şişelere doldurup serin bir yerde saklayın. İçeceğiniz zaman biraz koruk şurubunu bir kaba alın. Üstüne damak tadınıza göre soğuk su ve buz ilave edin.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir