Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Künefe Nasıl Yapılır

Künefe Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Künefe Nasıl Yapılır

Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlama süresi: 30 dk
Pişme süresi: 45 dk

Künefe İçin Malzemeler

• 500 g taze kadayıf
• 500 g tuzsuz peynir
• 200 g te rey ağ
Şerbet malzemesi
• 500 g toz şeker
• 250 ml su

Künefe Tarifi

Kadayıfı 1 cm’lik parçalar halinde doğrayın. Tereyağını tercihen bakır veya yapışmaz tavaya alıp kısık ateşte eritin. Üzerine kadayıfı ekleyin. Kadayıfı tereyağı ile birlikte ovun. İyice yağlanan ve utanan kadayıfın yarısını ayırın. Tepside kalan yarısını iki elinizle hafif bastırarak düzgün ve ince bir tabaka haline getirin.

Aralarda boşluk kalmamasına dikkat edin. Çünkü peynir eridikçe boşluklardan akarak tepsiye yapışır. Peyniri elinizle ufalayarak fazla suyunu sıkın. Kadayıfın üzerine eşit şekilde dağıtın. Kalan kadayıfı da tepsidekinin üzerine, her tarafına eşit olacak şekilde dağıtarak elinizle bastırın. Bu arada şerbeti hazırlamak için toz şeker ve suyu ocağa alıp kaynatın. Kıvamlı bir şerbet haline gelince ocaktan alın. Künefeyi ocağa almadan önce başladığınız noktaya işaret koyun, Çevirerek hep aynı yöne doğru pişirin. Yağlanmış bir tepsiye ters çevirin. Diğer tarafını da aynı şekilde pişirin. Üzerine kaynar şerbet gezdirip servis yapın.

Kültürler arası paylaşılamayan lezzetlerden bir tanesi de şüphesiz künefedir. Nereye ait olduğu, en güzel kimin yaptığı tartışılır durur. Benim için en güzel künefe Antakya, Uzun Çarşı’da dökülen kadayıfla birlikte taze tereyağı ve iyi bir peynirle evde, ocak üstünde çevire çevire pişen künefedir.
Dünyadaki en değerli şeylerden birisi ustalık. Çok büyük, ağır bakır sinilerde pişen künefeyi sallayıp krep çevirir gibi rahatlıkla çeviren ustalara da selam olsun…
Pişirmesi ve yemesiyle ayrı bir kültürdür künefe… Antakyalılar çatal değil kaşık kullanarak, şerbetiyle yöresel söyleniş şekli —akidiy- le- beraber yerler künefeyi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir