Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kurutmalıklar Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Kurutmalıklar Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kurutmalıklar Tarifi

Fasulye Kurusu Tarifi

Körpe taze, yerli fasulyelerin uç kısımlarını ayıklayın Kılçıklı ise kılçığını temizleyin. Yemek yapılacak boyda elinizde kırın. (Elinizde kolayca kırılmayan kart fasulyelerin içim çıkarıp sadece içini kullanın.) Ayıklanmış fasulyeyi yıkayıp süzün. Gölge bir yer üstünde temiz bir beze sererek kurumaya bırakın, iyice kuruduğunda kalan nemim çekmesi için 1 gün de güneş altında bekletin. Bez torbalara doldurun, karanlık ve serin bir yerde saklayın. Yemeklerde veya çorbalarda kullanmadan önce haşlanmalıdır.

Bamya Kurusu Tarifi

Kurutmak için kuçuk boy bamyaları seçin. Sap kısmını hum biçiminde bıçakla kesin (bamyanın kendisine bıçak değdır- memeye özen gösterin). Bamyaları ya temiz bir çarşafın üzerine sererek ya da iğneyle pamuklu bir ipe dizip gölge ve havadar bir yere asarak kurutun. iyice kuruduğunda bez torbalara kaldırın. Bamya güneşte kurutulursa rengi açılır, gölgede kurutulursa yeşil kalır.
Kuru bamya pişirileceği zaman önce bir elek üzerinde ovalanır, küçük tüyleri dökülür. Daha sonra limon ve tuz katılmış kaynar suda hafif yumuşayana kadar pişirilir, süzülür, ipinden ayrılır, sonra yemeğe katılır.

Biber Kurusu Tarifi

Dolmalık biberlerin sap kısmını kesin. Çekirdeklerim ve ince çekirdek zarlarını ayıklayın. Hiç su değdirmeden, dip kısmından, yorgan iğnesi ile pamuklu iplere geçirin. Bütün gun güneş gören, havadar bir yerde ağız kısmı aşağı bakacak şekilde kurumaya bırakın, iyice kuruduğunda bez torbalara doldurun, karanlık ve serin bir yerde saklayın. Sivri biber de sap kısmından iplere geçirilerek kurutulabilir.

Patlıcan Kurusu Tarifi

Dolmalık patlıcan kurutmak için “dolmalık” denen, küçük, yuvarlak patlıcanlar seçilir Patlıcanların sap kısmını kesin. İçim oyun ama çok fazla inceltmeyin. Hiç su değdirmeden, dip kısmından yorgan iğnesi ile pamuklu iplere geçirin. Ağızları yere bakacak şekilde, bütün gün güneş gören, havadar bir yerde kurumaya bırakın. İyice kuruduğunda bez torbalara doldurun, karanlık ve serin bir yerde saklayın.

Çıkan patlıcan içlerini de kurutabilir, kışın yemek yapmak için kullanabilirsiniz. Bunun dışında patlıcan yemeklik olarak da hazırlanıp kurutulabilir. Halka halka veya çubuk şeklinde doğranmış patlıcan hiç su değdirilmeden iplere dizilir.

Domates Kurusu Tarifi

Olgun, etli domatesleri yıkayıp süzün. Uzunlamasına dörde bölün. Üzerlerine bolca ırı kaya tuzu serpiştirin. Domatesleri, kabuk kısmı altta kalacak şekilde temiz tepsilerin üzerine, aralıklı olarak yerleştirin. Tepsileri, bütün gün güneş gören balkon veya çatı gibi bir yere koyun. Gündüzleri güneşin altında bekletin. Hava kararmadan önce evin içine alın. Havanın sıcaklığına ve nemine bağlı olarak 2-3 gün içinde kurur. Domates kurusunu bez torbalara doldurarak kuru, havadar, temiz bir yerde saklayın. Olgun domatesin bollaştığı yaz sonunda yapılır. Kışın biraz suda bekletilip yumuşatıldıktan sonra yemeklerde kullanılır.

Pirpirim Kurusu Tarifi

Pirpirim (yabani semizotu) yaz aylarında bollaştığında hazırlanır. Pirpirimlerin kök kısmını temizleyin. Birkaç su yıkayıp iyice süzün. Yarım parmak uzunluğunda doğrayın. Güneş gören bir yere temiz bir çarşaf serin. Doğranmış pirpirimi çarşafın üstüne yayın, soluncaya kadar bekletin. Daha sonra çarşafı gölge bir yere taşıyın. Tamamen kuruyuncaya kadar gölgede tutun. Bez torbada muhafaza edin. Kuru pirpirim kullanılacağı zaman kaynar suyun içine atılıp biraz haşlanır, süzülür. Daha sonra yemeklere katılır.

Fesleğen, Reyhan ve Nane Kurusu Tarifi

Kurutulacak olan fesleğen, reyhan veya naneyi saplarıyla birkaç su yıkayıp süzün. Yaprak yaprak ayırın. Temiz bezler yardımıyla fazla suyunu alın. Tülbentlerin içine koyup çamaşır ipine asm. Tülbentin açılmaması için kenarlarını dikin veya mandalla tutturun. Sıcak ve kuru mevsimde, gölge ve havadar bir yerde yapraklar gevre- yene kadar bekletin. Hava yağmurlu olursa, doğrudan üstüne yağmur gelmese bile içeri alın. En son gün güneşin altında biraz bekletip kalan nemim de alın. Bez torbalarda kuru, havadar, temiz bir yerde saklayın.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir