Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Kuşburnu Suyu Tarifi

Kuşburnu Suyu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kuşburnu Suyu Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 1 gece dinlendirme + 4 saat

Kuşburnu Suyu İçin Malzemeler

  • 2 kg taze olgun kuşburnu
  • 16 su bardağı su
  • 6 su bardağı toz şeker

Kuşburnu Suyu Nasıl Yapılır?

Kuşburnunu yıkayın, ayıklayın. Bir gece önceden 10 su bardağı suyla kaynatın. Sabaha kadar yumuşamaya bırakın. Sabah kevgirden geçirin. Kevgirde kalan posaya su ilave ederek tekrar tekrar kevgirden geçirin. Elde ettiğiniz kuşburnu suyunu tencereye koyun. Üzerine toz şeker ilave ederek kısık ateşte bir iki taşım kaynatın. Üstüne çıkan köpüğü devamlı kevgirle alıp atın.

Kuşburnu suyu kaynar sıcaklıktayken önceden temizlenip kurutulmuş kavanozlara doldurun. Hemen kapaklarını sıkıca kapatın. Baş aşağı çevirip soğumaya bırakın.

Kışın arzu ettiğiniz zaman kavanozları açın. Suyunu şekerini istediğiniz gibi ayarlayarak servis yapın. Kuşburnu suyunun şifalı olduğuna inanılır. Erzincan’da hastalara, loğusalara içirilir. Kuşburnu kaynarken üstüne çıkan köpükte ince tüyleri birikir. Bu nedenle köpüğün sık sık temizlenmesi gerekir. Arzu edenler kaynattıktan sonra ince bir tülbentten süzüp daha sonra şişelere doldurabilirler. Kuşburnu suyu içilebildiği gibi, kuşburnu doğraması gibi tatlıların yapımında da kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir