Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Tarifi

Kuyruk Yağı ve Kıkırdak İçin Malzemeler

Kuyruk Yağı ve Kıkırdak Nasıl Yapılır?

Koyunların kuyruk kısmı küçük küçük doğranıp eritildi- ğinde yağı çıkar. Kıkırdak dokusu da gevrekleşip kavrulur. “Kıkırdak” veya “kakırdak” denen bu doku çerez gibi yenir veya ekmeklere, hamur işlerine katılır. Eskiden leblebi gibi çocukların yediği bir atıştırmalıktı. Kuyruk yağı ise özellikle kavurma et yapılacağı zaman kullanılır. Tamamen doğal bir yağdır. Uzun süre kavrulan helva gibi yiyeceklerde kuyruk yağı tercih edilir çünkü kolay kolay yanmaz.

Kuyruk küçük küçük doğranarak bazen eritilmeden de kullanılır. Bu şekilde köftelere, güveçlere, fırın yemeklerine katılabilir. İçyağı veya donyağı diye bilinen yağ hayvanların iç organlarının etrafında biriken yağların eritilmesiyle hazırlanır.

Kuyruk yağı nasıl hazırlanır?

1 kg kadar kuyruk yağı 1-2 santim eninde kuşbaşı doğranır. Yıkanıp süzülür. 1 elmanın çekirdekleri çıkarılır, ince ince dilimlenir. ikisi birlikte tavaya konur Üzerine de 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu serpilir. Kuyruğun yağı eridikçe içindeki kıkırdaklar gevrekleşip pembeleşmeye başlar Gevrekleşen kıkırdaklar süzgeçle bir kenara ayrılır. Eriyen yağın içinden elma dilimlen alınır Yağ geniş bir tasın içme doldurularak donmaya bırakılır Yemeklerde kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir