Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sele Zeytini Tarifi

Çiroz Kurusu Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Lakerda Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Lakerda Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Lakerda Tarifi

Lakerda İçin Malzemeler

  • 2 ila 4 kg arası yeni tutulmuş torik (bulunamadığında iri palamut)
  • 2 kg turşuluk iri kaya tuzu
  • Yeteri kadar defne yaprağı
  • Yeteri kadar deniz suyu
  • Yaklaşık 15-18 santim çapında, 23-26 santim uzunluğunda cam kavanoz

Lakerda Nasıl Yapılır?

Torik balığının yan yüzgeçlerini 2 ila 3 santim gerisinden kesin. Kafa kesimini ayırın. Daha sonra kuyruk kesiminden 7 santim yukarıdan kuyruk kısmını ayırın. Balıktan kalan bu orta bölümü 5 santimlik parçalara bölün. Bu işlemleri yaparken dilimlerin birbirine benzer olması ve kolaylık açısından keskin bir bıçak veya falçata kullanmakta fayda vardır.

Kesip hazırladığınız bu dilimlerin omurilik içlerini bir tığ veya çuvaldız yardımı ile kandan arındırın. Bağırsak ve iç organlarının bulunduğu kısmı temizleyin. En önemli işlem olan yıkama ve kandan arındırma işlemine geçin.

Torik dilimlerini yıkayacağınız su mutlaka deniz suyu olmalıdır. Musluk suyu lakerdanın tadını bozar. Torik dilimlerini içinde deniz suyu olan geniş bir kaba koyup yıkayın. Kaptaki kanlı deniz suyunu döküp yeniden deniz suyu koyun. Balığı bu suyun içinde buzdolabının en alt bölmesine kaldırın. 2 saat buzdolabında bekletin. Daha sonra dışarıya alıp tekrar suyunu değiştirin. Bu işlemi dört defa tekrarlayarak buzdolabına kaldırın.

Tamamen kandan arman balık dilimlerini deniz suyundan çıkartıp bir süzgece alın. Tekrar buzdolabına koyun, 3 saat suyunun süzülmesi için bekletin. Daha sonra kuru bir bezle kalan nemini de alın. Balıkların iyi kurulanmış olması önemlidir. Cam kavanozun dibine 2 santim tuz ve üstüne defne yaprakları koyun. Balık dilimlerini aralarına aynı şekilde tuz ve defne yaprağı koyarak kat kat kavanozun üstüne kadar dizin. Kapak hizasına kadar tuz ekleyip kavanozu kapatın. Serin bir yerde, mümkünse buzdolabının sebzeliğinde saklayın. Zamanla kavanozun içinde sıvılaşına olur. Sıvılaşına kavanozun yarısı kadar ise lakerdanız gayet lezzetli olacaktır.

Lakerdayı servis yapmadan önce tuzundan iyice arındırmanız gerekir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir