Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları, Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralamaları, Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Mekatronik, ağırlıklı olarak tasarım ile ilgili bir kavram olarak ele alındığından, doğal olarak ilgili tanımlamalarda, mühendislik boyutunun özellikle ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Bunun için öncelikle mühendislik ve mekatronik mühendisliği kavramlarının açıklanmasında yarar vardır. Mühendislik, genel olarak, kuramsal doğruluğu kanıtlanmış kavramların uygulamaya aktarılmasındaki güçlükleri ve sorunları aşma etkinliği olarak tanımlanır. Mekatronik mühendisliği ise kısaca, mühendislik ilkeleri içinde, makina, elektrik/elektronik mühendisliği ve bilgisayar teknolojisinin eş amaçlı tümleşik bir yapıda gerçekleştirilmesi ve uygulanması olarak tanımlanabilir.

Mekatronik Mühendisliği, makina, elektrik-elektronik mühendisliği ve yazılım teknolojisinin, bir ürün içinde entegre olması, bütünleşmesini kapsayan bir mühendislik dalıdır. Bu üç mühendislik konusunun bir ürün üzerinde bütünleşmesi, mekatronik mühendisliğinin temel ilkesidir. Bu ilke, eğitimin ve tasarımın başlangıcından itibaren, bu mühendislik dallarının bir arada bulunmasını gerektirmektedir. Klasik makina ya da elektrik mühendisliği eğitimini görmüş bir kişinin mekatronik ürünler üretmesi beklenmemelidir. Bunun için kişinin makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin ilgili konularının, bir eğitim sistemi içinde öğütülmesinden oluşmuş mekatronik mühendisliği eğitimi almış olması gerekir.

Mekatronik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” açısından üniversiteleri incelediğimizde Bahçeşehir Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Atılım Üniversitelerinin yüksek puanlarla öğrenci aldığını görüyoruz.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
MARMARA ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY311.0013166361
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY285.0014222681
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)(İÖ)SAY266.0014277618
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY263.0011287681
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY261.0014297831
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİMekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)(İÖ)SAY0.0014Dolmadı

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
3
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!