Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
4 Yıllık Bölümler

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

blank

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları, Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralamaları, Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Mekatronik, ağırlıklı olarak tasarım ile ilgili bir kavram olarak ele alındığından, doğal olarak ilgili tanımlamalarda, mühendislik boyutunun özellikle ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Bunun için öncelikle mühendislik ve mekatronik mühendisliği kavramlarının açıklanmasında yarar vardır. Mühendislik, genel olarak, kuramsal doğruluğu kanıtlanmış kavramların uygulamaya aktarılmasındaki güçlükleri ve sorunları aşma etkinliği olarak tanımlanır. Mekatronik mühendisliği ise kısaca, mühendislik ilkeleri içinde, makina, elektrik/elektronik mühendisliği ve bilgisayar teknolojisinin eş amaçlı tümleşik bir yapıda gerçekleştirilmesi ve uygulanması olarak tanımlanabilir.

Mekatronik Mühendisliği, makina, elektrik-elektronik mühendisliği ve yazılım teknolojisinin, bir ürün içinde entegre olması, bütünleşmesini kapsayan bir mühendislik dalıdır. Bu üç mühendislik konusunun bir ürün üzerinde bütünleşmesi, mekatronik mühendisliğinin temel ilkesidir. Bu ilke, eğitimin ve tasarımın başlangıcından itibaren, bu mühendislik dallarının bir arada bulunmasını gerektirmektedir. Klasik makina ya da elektrik mühendisliği eğitimini görmüş bir kişinin mekatronik ürünler üretmesi beklenmemelidir. Bunun için kişinin makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin ilgili konularının, bir eğitim sistemi içinde öğütülmesinden oluşmuş mekatronik mühendisliği eğitimi almış olması gerekir.

Mekatronik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” açısından üniversiteleri incelediğimizde Bahçeşehir Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Atılım Üniversitelerinin yüksek puanlarla öğrenci aldığını görüyoruz.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Taban Puanı Kontenjan Başarı Sıralaması
MARMARA ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.) SAY 311.00 13 166361
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.) SAY 285.00 14 222681
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)(İÖ) SAY 266.00 14 277618
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.) SAY 263.00 11 287681
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.) SAY 261.00 14 297831
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ Mekatronik Mühendisliği(M.T.O.K.)(İÖ) SAY 0.00 14 Dolmadı

Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!