Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Milli Marşımız Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Milli Marşımız metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 (2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk)

Milli Marşımız Metni Cevapları

7 Kasım Bin Dokuz Yüz Yirmi tarihinde gazetelere ilan verilerek bir ulusal marş yarışması yapılacağı duyurusu yapıldı. Seçilen marşın sahibine ödül olarak 500 lira verilecekti. Bu, o dönem için gerçekten büyük bir ödüldü. Yarışmaya toplam 724 şiir katıldı. Yarışmaya katılanlar arasında mecliste bulunan ünlü şair ve yazarlar da vardı. Fakat komisyonda yapılan incelemede millî marş olmaya uygun hiçbir eserin olmadığı görüldü. Dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey, yarışmaya dönemin vatan, millet şiirleriyle ünlü Mehmet Akif Ersoy’un katılmadığını gördü. Araştırınca bunun nedenini öğrendi.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 42 Cevabı

HAZIRLIK

Bir ülkenin bağımsızlık simgeleri nelerdir?

 • Cevap:

1- Bayrağı (Kırmızı üzerine beyaz ay ve yıldız)
2- Dili (Türkçe)
3- Milli Marşı (İstiklal Marşı)
4- Parası (Türk Lirası)
5- Anayasa (Türkiye Cumhuriyeti Anayasası)
6- Başkenti (Ankara)
7- Milli Bayramları

İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasını okuyunuz.

 • Cevap:

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül… ne bu şiddet bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl,
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 44 Cevabı

1. ETKİNLİK

Kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri sözlük defterinize ekleyiniz.

 • Cevap:

Beste: Bir müzik eserini oluşturan ezgilerin bütünü.
Ödül: Bir başarı karşılığında verilen armağan, mükâfat.
Meclis: Bir konuyu konuşmak veya görüşmek için yapılan toplantı.

2. ETKİNLİK 

Soruları metne göre cevaplayınız.

Millî Marşımızın belirlenmesi için ne yapılmıştır?

 • Cevap: Millî Marşımızın belirlenmesi için gazetelere ilan verilerek bir ulusal marş yarışması yapılacağı duyurulmuştur.

Yarışmaya kaç şiir katılmıştır?

 • Cevap: Yarışmaya 724 şiir katılmıştır.

Mehmet Âkif Ersoy yarışmaya neden katılmak istememiştir?

 • Cevap: Mehmet Âkif millete aît olan bir ulusal marşın para karşılığı yazılamayacağını düşündüğü için yarışmaya katılmak istememiştir.

Mehmet Âkif Ersoy İstiklal Marşı’nı “Safahat” adlı şiir kitabına neden almamıştır?

 • Cevap: İstiklal Marşının milletin malı olarak millete ait olduğunu düşündüğü için “Safahat” adlı şiir kitabına almamıştır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 45 Cevabı

3. ETKİNLİK 

Bilgi ve haber vermek, düşündürmek, tanıtmak gibi amaçlarla yazılan metinlere bilgilendirici metin denir. Bu metinler nesneldir, kişiden kişiye değişmez. İlgi çekici, merak uyandırıcı bir olayın bir plan doğrultusunda anlatılmasına hikâye edici metin denir. Bu anlatımda yer, zaman, kişi kadrosu ve olay temel öğelerdir.

Verilen metinlerin altına türlerini yazınız.

Orhun Kitabeleri: Göktürk Devleti’nin ünlü hükümdarı Bilge Kağan dönemine ait altı adet yazılı ve dikili anıttır. Bu önemli eserlerden üç tanesi Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk adına yazılmıştır. Türk adı ilk kez bu eserlerde yer almıştır.

 • Cevap: Bilgi verici metin.

Bir Yolcu: Bir zamanlar bir yolcu dağların derinliklerinde, kalın bir kar tabakasıyla kaplı az kullanılan bir patikada tek başına yürüyordu. Kar giderek derinleşiyor, yol giderek tehlikeli olmaya başlıyordu.

 • Cevap: Hikâye edici metin.

4. ETKİNLİK 

Başarıya ulaşmak İçin karşılaştığınız zorlukları nasıl aşabilirsiniz? Konuşmanızda yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya özen gösteriniz.

 • Cevap:

Başarıya ulaşmak için karşılaştığımız zorlukları sabır, azim ve inançla aşmamız mümkündür. Bazen başarı yolunda planlarımız gerçekleşmeyebilir. Başarıya olan inancımız ile hemen yeni planlar yapmaya başlarız. Gerçekleşmesi gerekenler hemen gerçekleşmez. Sabrederek gerçekleşmesini bekleriz.

Bazen de yapacağımız işleri yapamayacağımızı sanırız. Azim ederek işin gerçekleşmesi için elimizden geleni yaparız. Başarıya olan inancımızı kaybetmezsek, tüm zorluklara rağmen mutlaka başarıya ulaşırız.

Başarıya ulaşmak için zorlukları, azim ve kararlılıkla aşabilirim. Bunun yanında büyüklerimin yardımını da alıp zorlukları kolayca aşabilirim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 46 Cevabı

5. ETKİNLİK 

İstiklâl Marşımızı noktalama işaretlerine, vurgu, tonlama, ve telaffuza dikkat ederek okuyunuz.

 • Cevap:

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 47 Cevabı

6. ETKİNLİK  

Zıt anlamlı kelimelerin bulunduğu kutuları belirleyiniz. Belirlediğiniz kutuların üzerindeki harfleri sırasıyla kullanarak şifreyi çözünüz.

 • Cevap:

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 48 Cevabı

7. ETKİNLİK 

Noktanın kullanıldığı yerlerle ilgili verilen bilgileri okuyunuz.

• Prof.Dr. Araş BİLİR tıp alanında çalışıyor.
• Annem pazardan elma aldı.
• Gülten 15.03.2008 tarihinde doğdu.
• Kutay, 2. sırada oturuyor.

Noktanın kullanımına uygun örnek cümleler yazınız.

 • Cevap:

• Bugün ödevlerimin hepsini yaptım.
• Annemin sofrayı hazırlamasına yardım ederim.
• Çizgi film izlemeyi severim.
• Arkadaşlarım benim için değerlidir.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 49 Cevabı

8. ETKİNLİK 

İstiklâl Marşımızın yazarı Mehmet Âkif Ersoy’a bir mektup yazınız.

 • Cevap:

Bu mektubu size hayal ettiğiniz ve arzuladığınız gençlik olan Asım’ın neslinden, bir Asım olarak yolluyorum. Bize bıraktığınız emanetleri sonuna kadar koruyacağıma dair sizlere söz veriyorum. Gönül isterdi ki sizi görüp ellerinizden öpüp sizinle sohbet etsem ve şiirlerinizi uzun, uzun konuşsak…

Değerli İstiklâl şairi, vatanımıza ve bize duyduğunuz aşk ve sevgi için İstiklal Marşı’nı en güzel şekilde yazdınız. Duygularımızı, düşüncelerimizi kâğıda geçirdiniz. Vatan ve millet sevgisi ile yazdığınız, İstiklal Marşı’nda, bizlere vatanın ne olduğunu anlattınız. Milletimizin vatan uğruna verdiği şehitleri ve vatan sevgisini, yaşanabilecek duygularla kaleme aldınız. İstiklal Marşı’nı anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor.

İstiklal Marşı’nı yazmadan önce neler yaşadığınızı az çok kitaplardan okudum. Şiir yarışmasında para hediye edileceği için yarışmaya katılmıyorsunuz. Diğer şiirlerin de seçilmemesi üzerine sizden şiir yazmanız istediklerinde maddi durumunuz çok iyi olmasa da, ödülü yardıma muhtaç olanlara vermek koşuluyla yarışmaya katılmayı kabul ettiğiniz zaman bu milletin kalbinde büyük bir yer ettiniz. Yazdığınız şiirle, milletimizin zor günler yaşadığı o günlerde toplumun sesi oldunuz.

İstiklal Marşı’nın her bir kıtası, her bir dizesi ve her bir kelimesi kalbimizin içinde büyük bir yer tutmakta. Yediden yetmişe herkese örnek oldunuz. Sadece ‘Milli Şair’ olmanızdan ötürü değil, yaşantınızla ve her şeyiniz ile örnek bir kişi oldunuz. Ülkemizin unutamayacağı büyük şairlerden birisiniz.

İstiklal Şairi; bize umut ışığı oldunuz, yazdığınız şiirler ile yol gösterici oldunuz. ‘Asım’ da dilediğiniz ve arzuladığınız gençliği uzun, uzun anlatmışsınız. Asım’ın nesli diye tarif ettiğiniz gençlik, ideal ve olması gereken gençliktir. Asım, istenilen gençliğin vücutlaşmış halidir. Bize düşen ise, Asım’ı tanımak ve Asım gibi gençler yetiştirmektir buna vesile olmaktır. Neslin, gençliğin yeni ideali olan Asım ve Asımlardır.  Asım’ın neslini, Asım’ın kim olduğunu siz, ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirinizde çok güzel anlatmışsınız.

Vatan Şairi, size ne kadar teşekkür etsem de, etsek de az olacağının farkındayım. Sizi ve bu uğurda şehit olan tüm kahramanlarımızı sevgi ve rahmetle anıyorum.

Saygılarımla…

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 50 Cevabı

9. ETKİNLİK 

Kelimeleri özenli ve okunaklı şekilde yazınız.

Elma, armut, şeftali, ananas, portakal, erik, karpuz, üzüm, kayısı, nar, ayva, mandalina.

 • Cevap: Bu kelimeleri özenli ve okunaklı bir şekilde yazınız.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Sayfa 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 Milli Marşımız Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
unlike
4
angry
1
clap
1
confused
0
happy
0
love
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!