Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözü

Anlamı:

Kolay kolay gizlemeyecek denli büyük suçları işleyen kişiler, suçları ortaya çıkmasın diye öncesinden gereken önlemleri alırlar.

Hikayesi:

Bir gün bir köye bir hırsız dadanmış. Koyun, keçi, tavuk, yumurta, don, iplik, gücü neye yeterse çalıp götürüyormuş. Köylüler gündüz gözlerini dört açmışlar, gece nöbete kalmışlar, ama bir türlü hırsızı yakalayamamışlar. Hırsızın nasıl olup da kimseye fark ettirme­den bunca şeyi alıp götürdüğünü hiçbirinin kafası almıyormuş. Köyün delikanlıları bir olmuşlar, köyün civarında hırsızın peşine düşmüşler. Aramışlar, taramışlar ama izine rastlamamışlar. Akşam gün batarken geri köylerinin yolunu tutmuşlar.

O gün de epey bulanık bir günmüş. Hava da pek sisliymiş. Köylerine yaklaştıklarında cami­nin minaresini görememişler. “Eyvah!” demiş içerinden safça biri, “Biz yokken hırsız minareyi de çalmış götürmüş.” “Yav saçmalama,” demiş öteki, “koca mina­reyi nasıl çalsın, nereye saklasın?” “Belki kimse görmesin diye bir kılıfa sok­muştur” demiş saf delikanlı. Ötekiler gülmüşler. “Yahu bu kadar büyük kılıfı nasıl hazırlayacak?” demişler. “Valla onu da ben mi düşüneceğim?” demiş saf delikanlı. “Minareyi çalan kılıfını hazırlar.”

İşte böyle, şeytana uyup da suç işleyen biri kabahati ortaya çıkmasın diye kolunu paçasını sıvayıp gerekli hazırlığı önceden yapar.

0
like
0
love
4
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir