Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları, Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralamaları, Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Otomotiv mühendisliği, tüm motorlu kara araçlarının dizaynı, geliştirilmesi, üretilmesi, kalite kontrol ve güvenlik testlerinin yapılması ile ilgilenen makine mühendisliğinden ayrılmış bir mühendislik dalıdır. Otomotiv mühendisliği bölümü her ne kadar makine mühendisliğinden ayrılmış bir bölüm olsa da, aslında bir makine mühendisinden, otomotiv alanında daha bilgili ve kalifiyeli mühendisler yetiştirir. Otomotiv mühendisliği ders müfredatı üniversitelere göre farklılık gösterse de öğrenciler genel mühendislik dersleri ve otomotiv mühendisliği alan derslerini alarak mezun olurlar.

Otomotiv mühendisi, ulaşım veya tarımsal araçların tüm parçalarıyla birlikte dizaynında, geliştirilmesinde, üretimi ve kontrolünde görev alan ve üniversitelerin otomotiv mühendisliği lisans bölümünü tamamlamış kişiye denir. Bazı mesleki sorumluluklar iş alanına ve pozisyonuna göre değişse de, otomotiv mühendislerinin sahip olması gereken önemli sorumluluklar aşağıdaki gibidir. Otomotiv mühendislerinin ilk bakışta çalışma alanlarının dar olduğu düşünülse de birçok sektörde ve şirket de işe girebilirler. Aşağıda belirli alanlar listelenmiştir.

  • Araştırma Kurumları
  • Petrol Şirketleri
  • Malzeme Tedarikçileri
  • Lastik Şirketleri
  • Otomobil, Tır, Kamyon ve Motorsiklet gibi Ulaşım Araçlarını Üreten Şirketler
  • Tarım Makineleri Üretimi Yapan Şirketler

Her mühendislikte olduğu gibi otomotiv mühendisliğinde de belirli bir maaş aralığı söylemek pek mümkün değildir. Çünkü mühendislerin maaşı bilgisine, tecrübesine, çalıştığı firma ve pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir. Aşağıda belirttiğimiz maaş aralıkları ise Türkiye şartlarına göre özel sektörde çalışan otomotiv mühendislere yöneliktir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
GAZİ ÜNİVERSİTESİOtomotiv Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY261.0016298400
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİOtomotiv Mühendisliği(M.T.O.K.)SAY0.0014Dolmadı

Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!