Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzu Tandır ve İç Pilav Nasıl Yapılır

Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır
Yemek Tarifleri Pratik

Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır

Porsiyon: 6 kişilik

Hazırlama süresi: 15 dk

Pişme süresi: 15 dk

Patlıcan Kebabı İçin Malzemeler

• 600 g orta yağlı kuzu kıyma
• 50 g kuyrukyağı
• 1 tatlı kaşığı karabiber (silme)
• 1 kg patlıcan
• 300 g yeşil biber
• 500 g domates
• Tuz

Patlıcan Kebabı Tarifi

Kıymayı, çekilmiş kuyrukyağını, tuzu ve karabiberi yoğurma kabına alın. İyice yoğurun. Patlıcanları 3-4 cm’lik dilimler halinde kesin. Hazırladığınız köfteden cevizden biraz daha büyük parçalar alıp elinizle yuvarlayın. Şişlere bir sıra patlıcan bir sıra et olacak şekilde dizin. Biberleri ve dörde bölünmüş domatesleri de ayrıca şişe dizin.

Mangalda önce sebzeleri sonra da kebapları pişirin. Pişirdiğiniz sebzeleri ve kebapları kapalı bir kaba aktarın. Kebabı pişmiş domates, biber ve soğan söğüşle birlikte sıcak servis yapın. Mangalda pişirme imkânınız yoksa patlıcanları alaca soyup 3-4 cm’lik dilimler halinde kesin. Fırın tepsisine bir patlıcan bir et şeklinde dizin. Üzerine geniş bir şekilde ince ince dilimlediğiniz domatesleri yerleştiriniz. Önceden ısıtılmış fırında 220-230 derecede üzeri kızarana kadar 35-40 dakika pişirin.

Kebabın yumuşak ve lezzetli olması için kuzu eti ve kuyrukyağı bir arada kullanılır. Pişen kebabın üzerini kapatarak terletme işlemi patlıcanın daha kolay soyulmasını sağlar.

Patlıcan kebabının aslı mangalda pişer. Adıyaman’da kıymaya sadece tuz ve karabiber eklenir. Mangalda piştikten sonra bir kaba alınır. Kapağı kapalı bir şekilde bekletilir. Buna “terletme” denir. Siz ekmek batırıp keyif yapın diye biraz suyunu bırakıp kendine gelir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir