Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Patlıcan Reçeli Tarifi

Patlıcan Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Patlıcan Reçeli Tarifi

Patlıcan Reçeli İçin Malzemeler

  • 1 kg reçellik küçük boy patlıcan
  • Sönmemiş kireç
  • 1 kg şeker
  • 6 diş karanfil
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 su bardağı bütün antepfıstığı içi veya ceviz
  • 2 çorba kaşığı limon suyu

Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Patlıcanların kabuğunu incecik soyun. Sap kısmını külah şeklinde temizleyin. Üzerini geçecek kadar tuzlu suda 20 dakika kadar ıslatın.
Ayrı bir kaba kireç suyu (tarifi aşağıda) hazırlayın. Patlıcanları bu suda 2 saat bekletin.

Patlıcanları süzün, 9-10 kez bol suda iyice yıkayarak durulayın. Reçel tenceresine şeker, 4 su bardağı su, tarçın ve karanfili koyun. Hafif koyulaşana kadar, yaklaşık 10 dakika pişirin. Daha sonra suyu iyice süzülmüş patlıcanı ilave edin. Kıvamını bulmasına yakın ateşten alın.
Patlıcanların dip kısmını bıçakla dikkatlice açın. Buraya antepfıstığı veya ceviz doldurun. Dikkatlice tekrar reçel tenceresine yerleştirin. Limon suyunu ilave edin. Hep birlikte kısık ateşte 10 dakika daha kaynatın. Dikkatlice kavanozlara yerleştirin. Soğuyunca kapağını örtün. Karanlık ve serin bir yerde saklayın.

Patlıcan reçeli, Antalya, Kıbrıs, Adana ve Antakya civarında yapılır. Kestane şekerine benzer. Daha çok tatlı niyetine yenir. Parmak boyunda, küçük bir cins patlıcan kullanılır. Reçele bir miktar pekmez ilave edenler de vardır.

Kireç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kireç suyu hazırlamak için geniş bir tencereyi balkonda taşın üzerine koyun (tencere sonradan ısınır ve suyu etrafa çok sıçrar). 70 gr sönmemiş kireci (taş kireç olmalı, toz kireç kullanmayın) 5 su bardağı suya koyarak söndürün. Suya koyar koymaz patlamaya başlar, hemen tencerenin kapağını örtün. Kireçten çıkan dumanı teneffüs etmeyin. Kireçli su durulana kadar, yaklaşık 1 gece bekletin. Kireçli suyu hiç bulandırmadan ust kısımda toplanan duru suyu bir kaba alın – Bu suyu da durulana kadar tekrar bekletin Üstte binken duru kısmı tekrar süzün Bu şekilde 2-3 kez bekletip süzdükten sonra kullanıma hazırdır Sönmemiş kireçle çalışırken çok dikkatli olmak gerekir. Sönmemiş kireç suyla birleştiğinde yakıcı olur. Kireç suyu ile yapılan meyve tatlıları ve reçeller kıtır kıtır olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir