Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurtlu Kebap Nasıl Yapılır

Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır
Yemek Tarifleri Pratik

Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Patlıcanlı Kebap Nasıl Yapılır

  • Patlıcanlı Kebap

Patlıcanlı Kebap İçin Malzemeler

  • 1 kg yağlı et (koyun veya kuzu)
  • 10 adet (3 kg) eğri olmayan, düzgün, iri ve uzun patlıcan
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Mangal, kömür ve kebap şişler

Patlıcanlı Kebap Tarifi, Hazırlanışı

Et parça olarak alınır ve zırhla çekilir, kıyma haline getirilir. Aslı böyledir. Ancak buna imkân bulunamazsa iri diş kıyma et alınmalıdır. Patlıcanların baş kısmı 1 santim kadar kesilir ve başka amaçla kullanılır, kurutulur veya atılır.

Geri kalan kısmı silindir şeklinde, 4 veya 5 parçaya bölünür. Tuz kıymaya serpilerek iyice karıştırılır. Eğer mümkünse kıyma önceden tuzlanarak yarım veya bir gün buzdolabında dinlendirilir. Bir dilim patlıcan alınır ve tam ortasından kebap şişine saplanır. İki ceviz kadar kıyma alınır, elle yuvarlak şekil verilir. Patlıcan dilimine yapışacak şekilde aynı şişe saplanır. Böylece patlıcan, bir et olmak üzere patlıcan ve etler şişe saplanır. Her şişte 4 dilim patlıcan, 3 tike et veya 5 dilime bölünmüşse 5 dilim patlıcan, 4 tike et bulunur.

Şişler saplandıktan sonra mangalda yakılan kömür ateşi üzerine konur. Alt yüzü pişince çevrilerek dört tarafı iyice pişirilir. Pişirme sırasında patlıcanların kabukları yanarak siyahlaşır. Pişen şişler ateşten alınır ve çekilerek kebaplar bir tepsiye dizilir. Üzerine hafifçe su serpilerek tepsi bir kapakla kapatılır. 15-20 dakika dinlendirilir. Bu dinlendirme işine ” tenge yatırmak” veya “tere yatırmak”denir. Sonra servis yapılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir