Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Pekmez Tarifleri

Pekmez Tarifleri

Sponsorlu Bağlantılar


Armut Pekmezi Tarifi

Bol miktarda olgun, lezzetli armudu yıkayıp süzün. Bereli veya çürük yerlerini, saplarım ayıklayın. Kabuğuyla birlikte, çekirdek kısmı da dahil olmak üzere her yerini küçük küçük doğrayın. Üzerine 1 su bardağı su ilave edin. Bir tencerede, kapağı kapalı olarak yumuşamaya bırakın.

Armutlar yumuşayınca ezin. Suyunu tülbentten geçirerek süzün. Armut suyunu yeniden ateşe koyun. Kısık ateş üstünde, arada bir karıştırarak 3-4 saat kaynatın. Pekmezin kıvamı koyulaşmış olacak. Porselen tabağa döktüğünüz bir damla pekmez top gibi duruyorsa pekmez kıvama gelmiş demektir. Cam kavanozlarda saklayın.

Bilecik’te yapılan, çok lezzetli bir pekmezdir. Armut olgunlaştığında 1-2 gün çok lezzetli olur, sonra içi gevşemeye başlar. Armut işte tam bu güzel kıvamdayken toplanıp da pekmezi yapılırsa çok lezzetli olur. Mis gibi kokan, kokusuyla arıları bile çeken bir pekmezdir.

Karpuz Pekmezi Tarifi

Sonbaharda bol miktarda karpuzu bıçakla yarıya bölün. Bir tahta kaşık yardımıyla içini çıkararak geniş bir tencereye koyun (çekirdeğini ayıklamadan).

Harlı ateşte kaynatmaya başlayın. Çekirdeği suyu birbirinden iyice ayrılmaya başlayınca suyunu bir kevgirden süzün. Kevgirin üstünde kalan posayı da iyice sıkarak suyunu çıkarın.

Daha sonra bezden süzün. Karpuz suyunu tekrar ateşe oturtun. Kısık ateş üstünde, arada bir karıştırarak 3-4 saat kaynatın. Pekmezin kıvamı koyulaşmış olacak. Porselen tabağa döktüğünüz bir damla pekmez top gibi duruyorsa pekmez kıvama gelmiş demektir. Cam kavanozlara doldurup saklayın.

Karpuz pekmezi günümüzde az bulunur bir lezzet haline gelmiştir. Eskiden, sonbaharda bostandaki son karpuzlar sabah erkenden toplanır, imeceyle bu pekmez hazırlanırdı. Üzüm pekmezinin kullanıldığı yerlerde kullanılabilir.

Pancar Pekmezi Tarifi

Bol miktarda şeker pancarını iyice yıkayarak toprağından arındırın. Kabuklarını soyun. Küçük küçük doğrayın, geniş bir kazana alın. Üzerine bol su boca edin. Bu suyla 3-4 saat kadar harlı ateşte kaynatın.

Önce kevgirden süzün. Kevgirin üstünde kalan posayı da iyice sıkarak suyunu çıkarın. Daha sonra bezden süzün. Pancar suyunu tekrar ateşe oturtun. Kısık ateş üstünde, arada bir karıştırarak 3-4 saat kaynatın.

Pekmezin kıvamı koyulaşmış olacak. Porselen tabağa döktüğünüz bir damla pekmez top gibi duruyorsa pekmez kıvama gelmiş demektir.
Cam kavanozlara doldurup saklayın.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir