Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Pilav Yapmanın İncelikleri
Yemek Tarifleri Pratik

Pilav Yapmanın İncelikleri

Sponsorlu Bağlantılar


Pilav Yapmanın İncelikleri

Eskiden kızların evlenme yaşma geldiklerim anlamak İçin pilav pişirmesi istendiği gibi, bir aşçının ne kadar usta olduğu da pilavından belli olurmuş. Çok az malzeme ile hazırlanan, basit bir yemek gibi görünmesine rağmen gerçekten de ustalık ister pilav.
Çorbadan sonra en çok yediğimiz yemek pilav olsa gerek ister bulgurdan, ister pirinçten yapılmış olsun, çoğumuzun karnı bir kaşık pilav olmadan doymaz.
Anadolu’da, pilav dendiğinde ilk akla gelen genellikle bulgur pilavı olur.
Bulgur hazırlamak için öncelikle kabuklu buğday kaynatılır. Buna “bulgur kaynatma” denir. Süzülen buğdaylar serilerek kurutulur. Sonra dövülerek kabukları soyulur. Dana sonra çekilir Bulgur çekme eskiden değirmen taşı ile yapılırdı; günümüzde makinelerle yapılır Çekilen bulgur elenerek boy boy ayrılır En insi pilavlık bulgur, incesi ince
bulgur ve en incesi “düğülcek” olmak üzere farklı çuvallarda saklanır.

Pilav Nasıl Yapılır

En lezzetli pilavlar için Islatma

Pilav yaparken ilk ış pirinç veya bulgurun dikkatli bir şekilde taşından veya içindeki yabancı maddelerden ayıklanmasıdır. Pirinç pilavı yapılacaksa tuzlu sıcak suyla yarım saat kadar ıslatılır. Bu esnada pirinç de şişmeye başlamış olur.

Bulgur pilavı yapılırken bulgurun yıkanıp yıkanmayacağı ayrı bir tartışma konusudur Kimi hiç yıkanmaması gerektiğim söyler; kimi ise yıkayıp süzmeden rahat etmez. Biz bu kitapta ırı bulguru yıkayıp süzdük, ince bulguru yıkamadan kullandık. Bulgur önceden “piştiği” için sıcak suda yarım saat bekletmeye gerek yoktur. Kavurma ve salma usulleri Pilav tariflerimizde iki temel usulün kullanıldığını göreceksiniz: kavurma ve salma. Kavurma pilav yapmak için pirinç yağda kavrulur, üzerine sıcak su dökülür Salma usulünde ise pirinç hiç kavrulmadan, doğrudan yağlı sıcak su içme boca edilir Her iki şekilde de ayrıntılı tarifimizi takıp eden sayfalarda bulabilirsiniz.
Bulgur pilavı da kavurma veya salma usulleriyle pişirilebilir.

Su oranı

Pilav tariflerimizde genelde önceden sıcak suda yarım saat ıslattığımız 1 ölçü pirince 1,5 ölçü su kullandık. Su oranı pirincin “su kaldırması”na veya pilavı sevdiğiniz kıvama göre değişir, 1 ölçü veya 2 ölçü su koyanlar vardır. Yem bir pirinç türünü misafirinize pişirmeden önce evde kendinize pişirerek ne kadar su çektiğini görün. Pirinci önceden sıcak suyla ıslatmak da pişirirken daha az su ile pişmesini sağlar. Eğer aceleniz varsa ve pirinci ıslatma imkânınız yoksa l’e 2 ölçü su kullanın.

Bulgur pilavı tariflerimizi l’e 2 ölçü su ile verdik, l’e 3 ölçü dahi su çekebilir. Bulgur veya pirinç koyduğunuz suyu çektikten sonra bir tane alıp ısırın. Yumuşamamışsa biraz daha sıcak su katıp pişirmeye devam edin. Pilavı et suyu veya tavuk suyu ile pişirmek de çok lezzetli sonuç verir. Tavuk suyu veya et suyu ile yapıldığında pilavın yağı biraz daha az konabilir.

Kısık ateş

Pilav pişirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kapağının iyice kapatılmış olup kaynara çıktıktan sonra çok kısık ateşte pişirilmesidir Pişme sırasında karıştırılmaması tercih edilir. Suyunu çektiği halde sert kaldıysa sıcak su ilave edilir.

Piştiği nasıl anlaşılır?

Pilavın piştiği suyunu çekmesinden, üzerinin göz göz olmasından veya hafifçe, çıtır çıtır ses çıkarmasından anlaşılabilir. Bulgur piştiğinde ise açılıp yumuşar.

Demleme

Pilav piştikten sonra ateşten alıp yirmi dakika kadar demlendirmek gerekir. Kimi hanımlar tencereyle kapak arasına pamuklu bir bez yayıp dinlendirir. Kimi hanımlar tencerenin kapağını hafif aralık bırakarak demlendirir. Kimileri de tencereyi kaim bir örtüye sarar.

Pilav demlendikten sonra genişçe bir tahta kaşıkla dikkatlice dıştan içe doğru bir kez karıştırılır Böylece servise hazır olur. Mevlitlerde, vefatlarda, düğünlerde kazan kazan pişirilen pilavın sıcak kalması için ateşten alınır alınmaz tencere önce gazetelerle, sonra kalın battaniyelerle sarılır.
Bir gün önceden pişmiş pilav ısıtılırken sıcak su buharı üzerinde ısıtmak en güzel sonucu verir. Ocak üzerinde ısıtacaksanız pilava biraz su (hatta pirinç pilavına biraz süt) katabilirsiniz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir