Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli İçin Malzemeler

  • 12 yafa portakalı
  • 5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • ½ limonun suyu

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakalları yıkayıp kurulayın. Rendenin en ince yerinde dış kısmını rendeleyin. Turuncu rengini almış olacaksınız. Portakal kabuklarını soyun. İçlerindeki beyaz etli kısmı hafifçe alın, kabukların daha dış kısmını kullanacağız. Küçük parçalar halinde doğrayın.

Portakal kabuklarını bir tencereye alın. Üzerine kaynar su dökün. Ezilmeden yumuşayacak şekilde kaynatın. Bu suyu süzün.

Portakal kabuklarının üzerine soğuk su doldurun. 3-4 gün boyunca suyunu değiştirin. Böyle- ce acısı iyice gitmiş olacak. Kalın tabanlı başka bir tencerede şekerle 2 su bardağı içme suyunu 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şerbet kıvamına getirin. Sudan çıkarılıp iyice süzülmüş portakal kabuklarını ilave edin. Çok kısık ateşte koyu bir reçel kıvamı alana kadar kaynatın. Üstünde biriken köpükleri alıp atın.Kıvamını anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Sağa sola akmadan kalıyorsa olmuştur. Limon suyunu ilave edip 5-10 dakika daha kaynatın. Ateşten alın. Sıcakken kavanozlara doldurup kapağını kapatın. Serin bir yerde muhafaza edin.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir