TIKLA ABONE OL
Sponsorlu Bağlantılar

Turunç Reçeli Tarifi

Arabaşı Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Portakal Reçeli Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Portakal Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli İçin Malzemeler

  • 12 yafa portakalı
  • 5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • ½ limonun suyu

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakalları yıkayıp kurulayın. Rendenin en ince yerinde dış kısmını rendeleyin. Turuncu rengini almış olacaksınız. Portakal kabuklarını soyun. İçlerindeki beyaz etli kısmı hafifçe alın, kabukların daha dış kısmını kullanacağız. Küçük parçalar halinde doğrayın. Portakal kabuklarını bir tencereye alın. Üzerine kaynar su dökün. Ezilmeden yumuşayacak şekilde kaynatın. Bu suyu süzün.
Portakal kabuklarının üzerine soğuk su doldurun. 3-4 gün boyunca suyunu değiştirin. Böy- lece acısı iyice gitmiş olacak. Kaim tabanlı başka bir tencerede şekerle 2 su bardağı içme suyunu 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şerbet kıvamına getirin. Sudan çıkarılıp iyice süzülmüş portakal kabuklarım ilave edin.

Çok kısık ateşte koyu bir reçel kıvamı alana kadar kaynatın. Üstünde biriken köpükleri alıp atın. Kıvamını anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Sağa sola akmadan kalıyorsa olmuştur. Limon suyunu ilave edip 5-10 dakika daha kaynatın. Ateşten alın. Sıcakken kavanozlara doldurup kapağını kapatın. Serin bir yerde muhafaza edin.

Turunç, portakal gibi meyvelerin kabuklarıyla yapılan reçellerde kabuklar hem haşlanır, hem de suda bekletilir. Bazıları önce haşlamayı tercih eder; bazıları da suda beklettikten sonra haşlar. Kebbat Reçeli: Kebbat, kalın kabuklu bir turunçgildir. Reçel yapımında kullanılır. Bu sayfadaki tarifi kullanarak kebbat meyvesi ile de reçel hazırlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver


Sponsorlu Bağlantılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!