Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Börek Tarifleri / Puf Böreği Tarifi

Puf Böreği Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Puf Böreği Tarifi

6-8 kişilik | Hazırlama süresi: 1-2 saat dinlendirme + 1 saat

Puf Böreği İçin Malzemeler

  • Yaklaşık 5 su bardağı un
  • 1 su bardağı su
  • 1 yumurta
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • 3 çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz
  • Kızartmak için zeytinyağı

iç malzemesi için:

  • 250 gr sert beyaz peynir
  • 8-10 sap maydanoz

Puf Böreği Nasıl Yapılır?

4 su bardağı unu yoğurma kabına eleyin, ortasını havuz biçiminde açın. Su, yumurta, sirke ve tuz ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurun. Gerektikçe azar azar un katabilirsiniz. Hamuru 14 eşit bezeye bölüp Vz saat kadar dinlendirin.
3 çorba kaşığı tereyağını eritin, ılınmaya bırakın.

Hamur bezelerini tatlı tabağı boyunda açın. Her birinin üzerine tereyağı sürerek yedi kat üst üste koyun. En üst kata yağ sürmeyin. Hamuru elinizle hafifçe bastırıp buzdolabına kaldırın. Kalan yedi bezeyi de aynı şekilde hazırlayın. 1-1,5 saat kadar serin bir yerde dinlendirin. Peyniri rendeleyin veya ezin. İncecik kıyılmış maydanozla karıştırın. Yedi kat hamuru unlanmış mutfak tezgâhı üzerinde açabildiğiniz kadar ince açın. Hamurun bir kenarının 3-4 santim ötesine aralıklarla 1 tatlı kaşığı kadar peynirli harç koyun. Boş bıraktığınız kısmı üzerine katlayın. Keskin bir çay tabağı veya kapak ile hamurdan “D” biçiminde parçalar kesin. Hamuru kestikten sonra kalan parçaları tekrar yoğurup aynı şekilde hazırlayın. Derin bir tencerede harlı ateşte bol yağ kızdırın. Alabileceği miktarda böreği yağa atın. Puf böreklerinin iki tarafını altın sarısı renk alıp “puf puf” kabarana kadar kızartın. Sıcak sıcak servis yapın.

Puf böreğinin harcı, kavrulmuş kıyma ve soğan da olabilir. Keserken kendi yapışır; yapışmazsa bir çatal yardımıyla kenarlarına hafifçe bastırılabilir. İç biter de hamur artarsa erişte gibi ince ince kesilip kurutulur; bununla çorba yapılır. Peynirli harca yumurta kıranlar da vardır. Kat kat hamuru aralarına yağ sürerek üst üste koymak ve ardından hep birlikte açmak hamurun katmerlenmesini sağlar. Başka bir yöntem de hamuru incecik açıp her yerine yağ sürmek, ortasına dokunmadan bıçakla 8 çentik atmak ve çentikleri ortada toplamak biçimindedir. Bu şekilde de hamur katmerlenir. Edremit civarında ismi “kapaktan kesme”dir. 1 su bardağı su, 1 yumurta, 1 çorba kaşığı yoğurt, 3 çorba kaşığı sirke, tuz ve aldığı kadar un ile hamur yoğrulur. Bezeler tabak büyüklüğünde açıldıktan sonra, araları yağlanarak üçer tanesi üst üste konur. Tek bir ince yufka olarak açılır. Aralarına iç konduktan sonra tencere kapağı yardımıyla kesilir. Kapaktan kesmenin daha küçüğü çay tabağı büyüklüğünde hazırlanır. Bunun ismi de “yarımcık”tır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir