Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Sadeyağ Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Sadeyağ Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Sadeyağ Tarifi

Sadeyağ İçin Malzemeler

Sadeyağ Nasıl Yapılır?

Tereyağı eritilip köpüğü tortusu alınırsa sadeyağ elde edilir. Baklava, pilav, börek, kurabiye aslında sadeyağ ile yapılırsa çok daha lezzetli ve gevrek olur. Osmanlı’da rugan-ı sade denilen bu yağ Anadolu’nun birçok yerinde halen kullanılmaktadır. Sadeyağ nasıl hazırlanır?

Öncelikle çok iyi kalite tereyağı bulmak gerekir. Bu tereyağı kalın tabanlı geniş bir tencere ile kısık ateşe oturtulur. Tahta kaşıkla devamlı karıştırılarak ısıtılır. Üzerine çıkan köpükler kaşıkla alınıp ayrı bir yerde biriktirilir Yağın rengi altın sarısına döndüğünde ateşten alınır. Bu sırada yağın yanmaması için özen gösterilmelidir.

Tencere tabanına yapışan pütürlü kısım alınmadan, sadece üstte biriken saf yağ ayrı bir kaba aktarılır. Donmaya bırakılır Daha sonra karanlık ve serin bir yerde ustu kapalı olarak saklanır Dondukça matlaşıp sarımtırak bir renk alır.

Tereyağı nasıl hazırlanır?

Yağlı yoğurt bir yayığa (evlerde kavanoz da olur) konur. İçindeki yağ topaklaşana kadar yayılır (çalkalanır). Bundan başka, sut kaymağından da tereyağı yapılır. Süt kaymağı bir tencerede tahta kaşıkla dövüle dövüle suyu yağı ayrılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir