Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam Suyu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam Suyu İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı un (tercihen setik/bulgur unu)
  • 2,5 kg mor havuç (siyah havuç-keşir)
  • 1 kg şalgam
  • Yeteri kadar ılık içme suyu
  • Yeteri kadar iri kaya tuzu

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Unu 1 su bardağı su ve bir tutam tuzla yoğurarak bir hamur hazırlayın. Oda sıcaklığında 3 gün ekşimeye bırakın. Ekşimiş olan hamuru bir tülbentle sararak bohça gibi sıkıca kapatın. Şalgam suyunu kuracağınız 10 litre kapasiteli bir fıçının (veya küp, cam kavanoz kullanabilirsiniz) dibine bu bohçayı oturtun. Mor havuçların kabuğunu kazıyın, bereli veya çürük olan kısımlarını ayıklayın. Uzunlamasına dörder parçaya bölün.

Şalgamları soyup 1 santim eninde dilimlere bölün. Havuç ve şalgamları da fıçıya koyun. Ayrı bir yerde sayfa 428’deki gibi tuzlu suyunu hazırlayın. Tuzlu suyu da fıçıya boca edin. Ağzını sık sıkı kapatıp güneş görmeyen, oda sıcaklığında bir yere koyun. Hiç açmadan beklemeye bırakın. 12-15 gün sonra yeteri kadar mayalanmış olur. Üzerinde biriken köpükleri atın. İçmek istediğinizde şalgam suyunu süzün. İçine mor havuçtan da koyup önceden buzdolabında soğutun. Tadının bozulmaması için buz atılması tercih edilmez.

Acılı içmek isteyenler bardaklarına bir kaşık acı turşu suyu koyar, üstüne şalgam suyu dökerler. Adanalıların severek içtikleri şalgam suyu, acılı yemekleriyle çok uyumludur. Hazmı kolaylaştırdığına inanılır.

Doğal yollarla üretildiğinde kısa ömürlü bir içecektir. Bu nedenle ticari tüketim için pastörize edildikten sonra paketlenmekte ancak şifalı özelliklerinden kayıplar olabilmektedir. Şalgam suyu için mor havuçların körpe ve sert olanlarını seçin. Mayalanma için setik unu denilen bulgur unu kullanılır. Ağzını sıkı kapatmak çok önemlidir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir