Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Sele Zeytini Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Sele Zeytini Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Sele Zeytini Tarifi

Sele Zeytini İçin Malzemeler

  • 5 kg olgun, siyah zeytin (tercihen dalınçlayken kıvırcıklaşmış)
  • 500 gr-1 kg iri kaya tuzu

Sele Zeytini Nasıl Yapılır?

Sele zeytini yapmak için dalında iyice olgunlaşmış, rengi iyice koyulaşmış, en iyisi de dalında kıvırcıklaşmış zeytinlerden seçin. Zeytinlerin çürüğünü, kurtlusunu dikkatli bir biçimde ayırıp atın. Sağlam zeytinleri yıkayıp süzün. Bir çuvalın veya sepetin içine bir kat zeytin bir kat tuz koyarak zeytinin tamamını yerleştirin. Çuval veya sepeti rüzgâr olmayan, zeytinin suyunun akabileceği bir yere koyun. Arada sırada zeytinleri sallayın, böylece her tarafları tuza bulanabilir. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra zeytinin acısı gidip yenecek kıvama gelecektir. Kullanacağınız zaman tuzunu ayırın. Üzerine zeytinyağı, limon suyu ve kekik gezdirerek servis yapın.

Sele zeytinini uzun süre saklamak isterseniz olgunlaştıktan sonra tuzunu ayırın. İsterseniz tuzlu salamurayla, isterseniz üstüne çıkacak kadar zeytinyağıyla birlikte bir cam kavanoza koyun. Evde uygun bir sepetiniz yoksa pamuklu bir bez torba içinde de sele zeytini yapabilirsiniz. Sele zeytininin tuzu daha bol olabilir, hatta 1 kg zeytine ½ kg tuz koyanlar vardır. İri tuz zeytinin üzerinden temizlendikten sonra saklanıp bir sonraki sene tekrar kullanılabilir.

Başka Bir Usulde Siyah Zeytin: 1 kg siyah zeytine 100 gr kaya tuzu hesabıyla bir kavanozu üstten üç dört parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Kapağını kapatın. Kavanozu arada bir sallayın, tersyüz edin. 8-10 ay kadar bu şekilde beklettiğinizde zeytin tatlanmış olur

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir