Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Seramik Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Seramik Tasarımı Taban Puanları, Seramik Tasarımı Başarı Sıralamaları, Seramik Tasarımı Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Seramik Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Seramik, en basit tarifiyle, “çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak” demektir. Seramiğin tarihi, uygarlık tarihi kadar eskidir. Organik olmayan (inorganik) malzemelerin oluşturduğu bileşimlerin, çeşitli yöntemler ile şekil verildikten sonra sırlanarak veya sırlanmayarak sıcaklık ile pişirilerek sertleştirilip dayanıklılık kazandırılması bilim ve teknolojisidir. Günümüzde teknoloji seramiklerinin üretim süreçleri klasik tanımdan oldukça farklılık gösterir.
Teknoloji seramikleri spesifik (kimyasal, mekaniksel ve fiziksel) özelliklerin geliştirilmesi amaçlı süreçleri içerir. Her iki üretimde de pişirim esastır.

   ilk seramiğin Milattan Önce 6000 yılında Anadolu’da üretildi¤i bilinmektedir. Çatalhöyük’teki kazılarda elde edilen seramik parçalar›, aradan geçen 8000 y›l boyunca bozulmadan, günümüze ulaşmıştır.Bugün arkeologlar için, insanlık tarihi ile ilgili bilgilerin en önemli kaynaklar› da, seramik buluntularıdır. Binlerce asır bozulmadan günümüze gelen seramikler üzerindeki yazı, resim ve semboller sayesinde, geçmiş uygarlıkların yaşam tarzları ve kültürleri hakkında bilgi edinmek mümkün olmaktadır. Hitit, Lidya, Frigya, Urartu ve Roma uygarlıklarının şifreleri, büyük ölçüde seramikler sayesinde çözülmektedir. Bilim adamlar›, bu çok eski uygarlıklardan günümüze kadar bozulmadan gelen seramikleri inceleyerek, tarihin sırlarını çözmektedir.

Seramik Bölümünün İş Alanları Nelerdir?

  • Seramik endüstrisinde dekoratif el ve torna ürünleri ile alçı kalıp döküm ünitelerinde çalışabilir.
  • Güzel Sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında akademik ve öğretici eleman olarak çalışılabilir.
  • Üniversite ve yüksek okullarda seçmeli dersler sorumlusu olarak çalışılabilir.
  • Özel ve tüzel sanat atölyelerinde; serbest seramik sanatçısı, iç ve dış mimari duvar uygulamaları alanlarında uygulamacı olarak yada sanat danışmanı olarak çalışılabilir.
  • Eğitim sertifikası alanlar Milli Eğitim Bakanlığına orta öğretim kurumlarında sanat eğitimcisi olarak görev alabilirler.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
SELÇUK ÜNİVERSİTESİSeramik TasarımıEA0.0030Dolmadı

Seramik Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!