Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları

Seyfi Dede Metni Etkinlik Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

Seyfi Dede metni cevapları ve soruları, Ekoyay Yayınları 6. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 270-271-272-273 (Vatandaşlık)

Seyfi Dede Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 270 Cevabı

HAZIRLIK

1.  Genel Ağ adresinde sorumlulukla ilgili izlediğiniz videolarda sorumluluk kavramı nasıl anlatılmıştır?

 • Cevap: Genellikle bireylerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiklerinde işlerin düzene girdiği getirmediklerinde ise kargaşa ve sıkıntıların olduğu anlatılmaktaydı.

2. Sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz?

 • Cevap: Evet getiriyorum. Okulda iyi bir öğrenci evde ise akıllı uslu bir çocuğum.

3. Sorumluluk ve işini iyi yapmak arasında nasıl bir ilişki vardır?

 • Cevap: Sorumlu insan işini de gereklerini de bilen insandır. Bu yüzden işini savsaklamadan en olması gerektiği şekilde yapan insandır.

1. ETKİNLİK

Seyfi Dede” metnini dikkatle dinleyiniz. Dinleme sırasında öğretmeniniz metnin iki yerinde durup metnin devamıyla ilgili tahmin soruları soracaktır. Bu soruları cevaplayınız.

Öğretmeninizin sorusuna göre cevaplandırmalısınız.

Öğretmenimin 1. sorusuna verdiğim cevap:

Öğretmenimin 2. sorusuna verdiğim cevap:

2. ETKİNLİK 

Metni dinlerken anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını aşağıya yazınız. Bunların anlamlarını tahmin ediniz.

 • Cevap:

tümsek:küçük toprak yığını, küçük tepe.
bagaj:yolcunun yanında götürdüğü yük, eşya.
tamir:yapılan bir yanlışı, işlenen bir kusuru düzeltmeye çalışma.
istiklal madalyası:İstiklâl Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösteren askerlere ve sivillere, o dönemde milletvekili olanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına, Erzurum ve Sivas kongrelerine katılanlara, İstiklâl Madalyası Kanunu adlı özel bir yasaya göre verilen madalyadır.

3. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 271 Cevabı

Dinlediğiniz metni aşağıya özetleyiniz. Bu etkinliği grup olarak yapınız. Her bir grup üyesinin özete katkı sağlamasına dikkat ediniz.

 • Cevap: Kahramanımız top oynadığı için ayakkabıları yıpranıyor eve geldiğinde ailesi kızıyor tamir için mahalledeki yaşlı ayakkabıcı Seyfi Dede’ye gönderiyor. Seyfi Dede yaptığı işi çok düzgün olması gerektiği gibi yapan işine mesleğine sadık bir insandır. Böylece anlatıcı kahramanımıza örnek oluyor. Saygı duyuyor Seyfi Dede’ye.

4. ETKİNLİK 

Metnin konusunu ve ana fikrini kutucuklara yazınız.

Konu:Ayakkabıcı Seyfi Dede’nin meslek aşkı

Ana Fikri: Hangi işi yaparsanız yapın layıkıyla gerektiği gibi yapın.

5. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metin hakkında neler söylersiniz? Metni beğendiniz mi? Metni okuyunca duygu ve düşünce dünyanızda neler değişti? Aşağıya yazınız.

 • Cevap: Metni çok beğendim. Özellikle anlatıcı çocuğun Dede’nin elini öptüğü ve hangi işi yaparsa yapsın onun gibi düzgün ve ahlakıyla yapacağını söylediği kısımlarda çok duygulandım. Ben metni okuyunca bende de bu duygu gelişti.

6. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 272 Cevabı

Seyfi Dede” metniyle ilgili aşağıdaki soruları grup olarak cevaplayınız. Cevapları, grup sözcülerinin söylemesini sağlayınız.

1. Metnin kişileri kimlerdir?

 • Cevap: Anlatıcı çocuk, anne ve babası, Seyfi Dede.

2. Metnin kişilerinin fiziksel özellikleri nelerdir?

 • Cevap: Seyfi Dede çok yaşlıdır, gözleri zor görür, elleri titrer, baba otoriterdir, çocuk ise haylaz yaramaz yerinde duramayan enerji bir çocuktur.

3. Metnin kişilerinin karakter özellikleri nasıldır?

 • Cevap: Seyfi Dede işini düzgün yapan, ahlaklı gururlu biri, baba disiplini seven biri, anne karamsar çocuk ise saygılı terbiyeli bir çocuktur.

4. Çocuğun sorunu nasıl çözülmüştür?

 • Cevap: Seyfi Dede’ye gitmiş Dede’de onun ayakkabısını tamir etmiştir.

5. Çocuğun, ayakkabı tamircisinin elini öpmesinin nedeni nedir?

 • Cevap: Çok küçük de olsa hatalı yaptığı yeri fark eden ve meslek ahlakı gereği baştan yapan işine ve mesleğine olan saygısından dolayı Seyfi Dede’nin elini öpmüştür.

6. Günlük hayatınızda metinde anlatılanlara benzer bir durum ya da olayla karşılaştınız mı? Anlatınız.

 • Cevap: Evet karşılaştım, mahallemizin çöpçüsü Süleyman Ramiz var. O işini o kadar severek yapar ki onun olduğu sokak mahallenin en güzel ve temiz sokağıdır.

7. Çocuk, ayakkabı tamircisinden ne öğrenmiştir? Siz hikâyeden nasıl bir ders çıkardınız?

 • Cevap: Ayakkabı tamircisinden mesleğe saygılı olmayı, hangi işi yağarsa yapsın elinden gelenin en iyisini yapması gerektiği dersini almıştır.

7. ETKİNLİK 

“Seyfi Dede” metnini, metindeki olaylardan ve karşılıklı konuşmalardan yararlanarak canlandırınız. Canlandırma yapan arkadaşlarınızı kendi oluşturduğunuz ölçütlere göre değerlendiriniz.

 • Cevap: Canlandırma için metni ve rolleri arkadaşlarınız arasında paylaştırınız.

8. ETKİNLİK 

Sorumluluk sahibi bir öğrencinin yapması gerekenler hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda aşağıdaki kelime ve kavram havuzundan yararlanınız.Konuşmanızı 2-3 dakika ile sınırlayınız. Konuşmanızda ama, fakat, lâkin, ancak, bununla birlikte, buna rağmen gibi geçiş ve bağlantı ifadelerini uygun biçimde kullanınız.

 • Cevap: Sorumluluk sahibi bir öğrencinin yapması gerekenler

Sorumluluk sahibi öğrenci başka insanlarında haklarına saygı göstererek görevlerini zamanında yerine getirir. Öğrencilerin asıl görevleri okulda öğretmenlerini dinleyerek anlatılan konuları en iyi şekilde öğrenmektir.Ödevlerini zamanında yapmak ve okulda öğrendiklerini evde tekrar etmek de sorumluluk sahibi öğrencinin yapması gereken önemli bir görevdir. Okulda ve evimizde birlikte yaşadığımız insanların da hakları Olduğunu unutmamalı, yaşadığımız çevrede de onların haklarına da saygı göstermeliyiz. Sorumluluk duygusu başka insanlarında da yaşam haklarına saygı göstererek gelişir. Çocukluktan başlayarak okul yıllarında kazandığımız sorumluluk duygusu ve yerine getirmemiz gereken davranış biçimleri, bize hayatımız boyunca hep lazım olacaktır. Okul yıllarında kazanılmış bu önemli duygu, meslek hayatımız boyunca da bize hep Işık tutacaktır. Sorumluluk duygusu gelişkin insanların çevrelerine sağladıkları katkı çok yüksektir. Görevlerini en iyi şekilde yaptıkları için insanları mutlu ederler ve dolayısıyla da kendileri de mutlu olurlar.

9. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 273 Cevabı

Aşağıya bir iş ilanı metni yazınız. İlan metninde aradığınız elemanın özellikleri yazarken sorumluluk, iş ahlakı, öz güven vb. kavramları da kullanınız.

 • Cevap: Yeşilköy bölgesinde bulununan, 5 yıldızlı Otel içerisinde yer alan Lobby Bar, Room Service, Mini Bar, Restaurantımızda çalışacak tecrübeli garsonlar aranmaktadır.
   Çalışma saatleri 08:00 – 18:00 / 18:00 – 03:00 / 14:00 – 23:00 / 23:00 – 08:00
Aranan Nitelikler
 İş ahlakı olan,
İşine sadık ,
 Vizyon sahibi,
5 yıldızlı otellerde çalışabilecek,
Temizliğine önem veren,
Shiftli çalışma sistemine uyum sağlayabilen,
Tercihen İngilizce konuşabilen,
En az lise mezunu çalışma arkadaşları aramaktayız.

10. ETKİNLİK 

Seyfi Dede” metninin devamını hayal gücünüzü kullanarak aşağıya yazınız. Bu etkinliği grup hâlinde yapınız. Metninizi sosyal medyada paylaşınız.

 • Cevap: Çocuk eve gelir ailesine olanları anlatır. Yıllar geçer, çocuk mühendis olur,en ufak bir hata yaptığında gerekirse binayı yıkıp yeniden inşa eder. Çünkü o meslek ahlakını Seyfi Dede’den öğrenmiş ona onun gibi olma sözü vermiştir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 8. Vatandaşlık Sayfa 270-271-272-273 Seyfi Dede Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!