Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Taban Puanları, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Başarı Sıralamaları, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Aktüerya, sigortacılık tekniği ve buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatistik teorileri uygulayarak, rezerv ve kâr paylarını hesaplayarak, tarife ve teknik esasları hazırlayan aktüer yetiştiren bir bölümdür. Resmi gazetede yayınlanan “Aktüerler Yönetmeliği”ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi,

Aktüerler Siciline kayıtlı bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Mezunlar, özellikle sigorta şirketlerinde çalışabilecekleri gibi finans kuruluşlarında da çalışabilirler. Aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığının yapacağı yazılı sınavda istenen ba- şarıyı göstermek gerekir.  Bu sınava matematik, istatistik, ekonometri veya aktüerya dallarında eğitim veren en az 4 yıl süreli bir yüksek öğretim kurumunu bitirenler girebilirler.

Ülkemizde sigorta sektörünün gelişmeye başlaması bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Özellikle sigorta şirketlerinde aktüer çalıştırma zorunluluğu olması bu bölüm  mezunlarına oldukça yüksek iş imkânı sunulmasına neden olmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

•   Analitik düşünme gücüne sahip olması
•   Ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması
•   Güncel olayları takip etmesi
•   Ekip çalışmasına açık olması
•   Matematik alanına ilgi duyması ve bu alanda ba- şarılı olması
•   Dikkatli, titiz olması
•   Ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmaması gerekir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİSigortacılık ve Aktüerya Bilimleri(Yüksekokul)EA0.0040Dolmadı

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!