Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Şillan Salçası Kuşburnu Ezmesi Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Şillan Salçası Kuşburnu Ezmesi Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Şillan Salçası Kuşburnu Ezmesi Tarifi

Şillan Salçası Kuşburnu Ezmesi İçin Malzemeler

  • 5 kg kuşburnu

Şillan Salçası Kuşburnu Ezmesi Nasıl Yapılır?

Kuşburnunun saçağını kesin, sapını çıkarın, yumuşaması için bir akşam bol suda bekletin. Sabah suyunu süzün, elinizde tek tek ayıklayın, siyah yerlerini kesip atın. 20 su bardağı (4 litre) su ile ateşe koyun. Elinizle bastırdığınızda kolayca ezilecek gibi yumuşayana kadar haşlayın. Haşlarken suyun üstünde biriken tüylerini kevgirle sık sık alın.

Haşlanmış kuşburnunu elinizle mıncıklayarak iyice ezin. Önce kevgirden, sonra ince süzgeçten geçirin. Kalan posayı birkaç kez daha su ilavesiyle ezip süzün. Ateşe koyun. Koyulaşana kadar uzun uzun kaynatın.

Daha önceden sıcak suyla yıkanıp kurutulmuş temiz kavanozları tezgâhın üzerine hazırlayın. Kuşburnu ezmesi kaynar sıcaklıktayken kavanozlara doldurun. Kapağını kapatıp ters çevirin. Üzerini kaim bezle örtün. Bu şekilde soğumaya bırakın. Kuşburnu meyvesine Malatya’ da “şillan” denir. Şillan salçası sulandırılarak kışın yemeklerin yanında içilir. Ayrıca, yemeklere ekşilik vermesi için katılabilir. Bingöl ve Erzincan civarında da çok sevilir. İçine şeker katılarak marmelât gibi de kullanılabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir