Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sırrım Bağlama Tarifi

Ekmek Islatması Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Sırın Dolama Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Sırın Dolama Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Sırın Dolama Tarifi

4-6 kişilik | Hazırlama süresi: 40 dakika

Sırın Dolama İçin Malzemeler

  • Yaklaşık 5-6 su bardağı un
  • ½ kg koyun yoğurdu (oda sıcaklığında)
  • 4 dış sarımsak
  • 6 çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz

Sırın Dolama Nasıl Yapılır?

4 su bardağı unu 1,5 su bardağı su ve tuzla kulak memesi kıvamında yoğurun. Ceviz büyüklüğünde bezelere ayırın. Yarım saat kadar dinlendirin. Bezelerin altını üstünü unlayarak oklavayla incecik yufkalar açın. Yufkayı açar açmaz, önceden orta hararette ısıttığınız sıcak sacın üzerinde fazla kurutmadan, arkalı önlü pişirin. Yufka sıcakken hemen dürüm yapın. Keskin bir bıçakla 2,5-3 santim boyunda lokmalar halinde kesin.

Bütün bezeleri bu şekilde hazırlayın. Yoğurdun üstüne azar azar su katıp bir yandan da çırparak koyu ayran kıvamına getirin. Kısık ateşte devamlı karıştırarak hafifçe ısıtın, ateşten alın. Dövülmüş sarımsakları da ayrana katın. Lüle biçiminde hazırladığınız hamur parçalarını tek tek ayrana batırın. Geniş bir tepsinin ortasından başlayarak, kesik yüzü üstte kalacak şekilde sıkıştırarak yan yana dizin.
Kalan ayranı hamurların üzerine yayın.

Tereyağını kızdırıp yoğurdun üzerine gezdirin. Bekletmeden, yağın sıcağıyla servis yapın. Yanında ayran veya hoşaf verebilirsiniz. Malatya’da iki çeşit sırım hazırlanır. Bu şekilde hazırlanana “dürme sırım” denir. “Serme sırım” için yufkaların arasına sarımsaklı yoğurt gezdirilerek kat kat tepsiye dizilir.

Daha kuzeyde, Karadeniz’de “siron” veya “silor” ismini alır. Rulo haline getirilip kesilmiş hamur kurutularak saklanır. Bu yemek kurutulmuş siron ile hazırlanacağı zaman hamurlar bir tepsiye yan yana dizilir; üzerine kaynar su gezdirilip süzülür. Bu işlem birkaç kez, hamur yumuşayana kadar tekrar edilebilir. Daha sonra sarımsaklı yoğurt ve yağ ile yenir.

Erzincan’da yoğurtla hazırlanana “yoğurtlu şirin”, üzerine bal ve yağ dökülene “ballı şirin” denir. Kemaliye’de “sırın” yemeği biraz daha farklıdır. Yufka ekmek tabaklara doğranır, üstüne ısıtılmış sarımsaklı yoğurt, nane veya “annuh” ve biberli yağ gezdirilir.
Ardahan’da ise “sinor” yapmak için tepsiye dizilmiş dürülmüş yufkanın üzerine tereyağı gezdirilir. Fırınlanır. Sıcakken üzerine sulandırılmış erik pelverdesi (marmeladı) veya bal veya sarımsaklı yoğurt gezdirilir.

Bazı yörelerde içine dövülmüş ceviz de katılmaktadır. “Nane sire-sarımsaklı ekmek” ismiyle de anılır. Bingöl’de “sorina pel” denir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir