Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Soğanın Acısını Yiyen Bilmez, Doğrayan Bilir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Soğanın Acısını Yiyen Bilmez, Doğrayan Bilir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Soğanın Acısını Yiyen Bilmez, Doğrayan Bilir Atasözünün Anlamı ve Hikayesi 

Anlamı:

Bir iş yapılırken yaşanan güçlükleri işten yararlanan kişi değil, işi yapan kişi bilir.

Hikayesi:

Eski paşalardan biri soğan yahnisini çok severmiş. Daha öğrenciyken bile askeri okulda ne zaman soğan yahnisi çıksa, masadakiler daha elini uzatamadan güp diye hepsini midesine indirirmiş. Okulda adı “yahni kapan”a çıkmış. Yahni kapan, gün gelmiş paşa olmuş, evine de bir aşçı tutmuş. Artık gün geçmiyormuş ki, evde soğan yahni­si yaptırmasın. Kahvaltıya yahni, akşam yeme­ğine yahni.

Evinde de davet hiç eksik olmazmış. Tabii soğan yahnisi daima sofranın baş köşesinde. Bir akşam yemekte aşçıyı çağırtıp “Eline sağ­lık, yahni pek leziz olmuş” diyerek ona iltifat etmiş. “Soğanlar da pek tatlıymış maşallah” demeyi ihmal etmemiş. Aylardır, paşanın her aklına düştüğünde göz­leri yana yana soğan soyup yahni pişirmekten bıkan aşçı bir iç geçirmiş, “Efendim, soğanın tadım yiyen bilmez, doğrayan bilir” demiş. İşte böyle, hazır işle hava atmak, çalım sat­mak, böbür böbür böbürlenmek kolaydır.

Bir iş yapılırken insanın ne kadar yorulduğu­nu, çabaladığını, zorlandığını o işten faydalanan değil, o işi yapan, emeğini harcayan bilir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir