Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Sosyoloji Ders Kitabı Tuna Yayınları

Sosyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Yayınları Sayfa 158

Sosyoloji Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Tuna Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Sosyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Yayınları Sayfa 158

Aşağıda farklı ülkelerin siyaset kurumlarının merkezi olan parlamentolarını gösteren görselleri inceleyerek verilen soruları yanıtlayınız.

1. Siyasal yönetim sistemi birbirinden farklı olsa da her ülkede bir parlamentonun varlığına neden ihtiyaç duyulmaktadır? Değerlendiriniz.

  • Cevap: Parlamento, yasaların çıkarılması, vergilerin denetimlenmesi ve hükümetin kamu ve kurumlarını denetlenmesiyle sorumludur. Parlamento’nun varlığı, yönetimi tek bir kişi ele geçirmesin diye ihtiyaç duyulan bir şeydir.

2. Modern toplumların ortaya çıkmasından önce toplumların siyasal yönetimi nasıl gerçekleştirmekteydi? Yorumlayınız.

  • Cevap: Genellikle, monarşi ile yönetim söz konusuydu. Belli bir kan bağı ile aktarılan yönetimde halkın söz sahibi olma hakkı yoktu.

3. Günümüzde toplumların siyasal hayatında meclisin dışında hangi kurumlar ya da topluluklar etkili olmaktadır? Yorumlayınız.

  • Cevap: Günümüzde gelişen teknoloji ve küreselleşmenin bir etkisi olarak, sosyal medya kanalları, haberler, çeşitli dini ve siyasi gruplar siyasal hayatın etkilenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sosyoloji Ders Kitabı Tuna Yayınları Sayfa 158 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!