Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Sosyoloji Ders Kitabı Tuna Yayınları

Sosyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Yayınları Sayfa 66

Sosyoloji Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Tuna Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Sosyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Yayınları Sayfa 66

1. Tarih dersinde edindiğiniz bilgileri de kullanarak Osmanlı Devleti’nin toplumsal tabakalaşma yapısının Avrupa’da görülen feodal sistemden ve Hindistan’da görülen kast sisteminden hangi açılardan farklı olduğunu değerlendiriniz.

  • Cevap: Avrupa’da görülen feodal sistemin alt tabakası ile Hindistan’da görülen kast sisteminin alt tabakası neredeyse aynıdır. Hiçbir gruba bağlı olmayanlar daima en düşük statüde bulunmuşlardır. Osmanlı da ise, alt tabakadaki üreticilerle, hiçbir gruba dahil olmayan (köleler, kasaba halkı gibi) toplulukta birbiriyle eşit görülmüştür.

2. Osmanlı Devleti’nin toplumsal yapısına özgü olan hangi toplumsal zümrelerden söz edilebilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Seyfiye; yönetim ve askerlik işlerinden sorumlu kişiler, ilmiye; eğitim ve adaletle uğraşan görevliler, kalemiyedir; bürokratlar ile memurlar. Reaya ise, en alt tabaka üreticiler ile göçebelerdir.

Sosyoloji Ders Kitabı Tuna Yayınları Sayfa 66 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!