Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Sütlü Turşu Katık Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Sütlü Turşu Katık Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Sütlü Turşu Katık Tarifi

Sütlü Turşu Katık İçin Malzemeler

  • 1 kg dolmalık biber
  • 1 kalıp lezzetli beyaz peynir
  • 4 litre taze çiğ süt
  • Dövülmüş kaya tuzu

Sütlü Turşu Katık Nasıl Yapılır?

Dolmalık biberlerin sap ve çekirdek kısımlarını, içlerindeki çekirdek zarlarını ayıklayın. Yıkayıp süzün. Beyaz peyniri çatalla ezip biberlerin içine paylaştırın. Peynirli biberleri cam kavanozların içine ağız kısmı yukarı bakacak şekilde dizin.

4 litre sütü bir taşım kaynatın, ılımncaya kadar bekletin. Parmak yakmayacak kadar ılıdığında içine biraz kaya tuzu serpin (peynir çok tuzlu ise siz az serpin). Biberlerin üzerine dökün. Kavanozların kapağını kapatın. Ilık kalacak şekilde üstünü örtülerle örtün.
Havanın sıcaklığına göre, 1-2 gün içinde kavanozun içindeki süt yoğurt gibi tutunduğunda örtülerini kaldırın. Buzdolabında 10-15 gün kadar beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

Servis yapacağınız zaman biberleri yarıya bölerek tabaklara dizin. Bazı yörelerde biberler doğranarak sütle karıştırılmaktadır. Dolmalık biber yerine salçalık kımızı biber ile de hazırlanabilir. Beyaz peynir yerine tulum loru veya ekşimik kullanılabilir. Edirne ve Tekirdağ civarında bilinir.

Soka (kaymaklı biber turşusu): Boşnakların “soka”sı da buna benzer ancak içinde bol miktarda kaymak (sıvı kıvamda) bulunur. Sokalık acı Boşnak biberleri temizlenir, içleri tuzla ovulur, bir gece bekletilir. Ertesi gün içlerinde birikmiş su süzülür. Kaymak ve beyaz peynir karışımıyla doldurulup kavanozlara dizilir. Üzerine çıkacak kadar ılık süt konur. Ağzı çok iyi kapatılıp 20-25 gün kadar buzdolabında bekletilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir