Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Tarhana Yarmalı Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Tarhana Yarmalı Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Tarhana Yarmalı Tarifi

Tarhana Yarmalı İçin Malzemeler

  • 2 kova yağı alınmış, ekşitilmiş yoğurt
  • 1 kova yarma (buğday kırması)
  • Tuz

Tarhana Yarmalı Nasıl Yapılır?

Yoğurt ile yarmayı büyük bir tencereye koyun. Hafif ateşte devamlı karıştırarak lapa kıvamına gelene kadar pişirin. Tuzunu serpin, karıştırarak biraz daha pişirip ateşten alın.

Üstü örtülü olarak bir gece dinlendirin. Sabahleyin, toz toprak gelmeyecek güneşli bir yere temiz bir bez serin. Hazırladığınız bu yoğurtlu pilavı avucunuzun içinde sıkım sıkım yaparak birbirine değmeyecek şekilde bezin üzerine dizin. Gün boyunca sık sık tarhanayı çevirerek her yanının iyice kurumasını sağlayın. Bez torbalarda, kuru ve havadar bir yerde muhafaza edin.

Antalya ve Kıbrıs civarında tarhana bu şekilde hazırlanır. Çorba yapmak için yeteri kadar kuru tarhana bir gece önceden ıslatılır. Kıbrıslılar çorbayı suyla pişirir, üzerine küçük küçük doğrandıktan sonra kızartılmış hellim peyniri koyarak servis yaparlar. Antalya’da ise çorba kuru fasulyeli veya nohutlu olarak pişirilir; kızdırılmış tereyağı ve pul biber ile servis yapılır. Tarhana çorbası, özellikle kış aylarında hazırlanır. Yarmaya kimi yörelerde göçe de denir. Kabuğu soyulmuş buğdayın (aşurelik buğday) bulgur boyunda kırılmasıyla elde edilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir