Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Ekşi Maya Tarifi

Nohut Ekmeği Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Tatlı Maya Nohut Mayası Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Tatlı Maya Nohut Mayası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Tatlı Maya Nohut Mayası Tarifi

Nohut suyu ile mayalanan hamurların çok şifalı olduğuna inanılır. Nohut mayası hem küçücük gözeneklerle hamura harika bir kıvam verir, hem de çok lezzetlidir. Eskiden yem gelinden öncelikle nohut mayası yapması istenir, maya tutarsa gelinin becerikli olduğuna ve mutlu bir evlilik sürdüreceğine inanılırmış.

Tatlı Maya Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohut ekmeği yapmayı düşündüğünüz gunun bir gün öncesinde ½ çay bardağı nohudu pirinç havanda kabaca parçalara ayırın. Cam bir kavanoza koyun Üzerine 1 su bardağı sıcak içme suyu, 2 çorba kaşığı un ve bir tutam tuz koyup tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozun ağzım kapatın. Bir torbaya koyun (taşabilir). Battaniye ile sarıp sıcak bir yerde 1 gece bekletin.

Ertesi sabah maya gelmişse (tutmuşsa) kavanozdaki su kopuk köpük kabarmış olacak. Kavanozu açtığınızda çok kuvvetli bir koku saldığını da göreceksiniz Eğer köpüklenme olmadıysa biraz daha sıcak su ve un ilave ederek 1 gece daha sıcak bir yerde bekletin. Köpüklü suyu tel süzgeçten geçirerek ayrı bir kaba alın. Arzu ettiğiniz hamur işlerinde maya olarak kullanabilirsiniz. Nohudu bir gece beklettiğinizde suyun üzerinde 1-2 parmak kopuk varsa bu da yeterlidır. Ancak hiç köpüklenme göremezseniz mayanız tutmadı demektir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir