Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Pesmet Hamur Tarifi

Sütlü Papara Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Tongurak Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Tongurak Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Tongurak Tarifi

6 kişilik | Hazırlama süresi: 40 dakika

Tongurak İçin Malzemeler

  • Yaklaşık 3-4 su bardağı un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı ufalanmış sert beyaz peynir
  • ½ çay kaşığı karbonat
  • Tuz
  • Zeytinyağı

Tongurak Nasıl Yapılır?

2 su bardağı unu yoğurma kabına eleyin. Üzerine yoğurt, yumurta, beyaz peynir, karbonat ve tuzu koyarak sert bir hamur yoğurun. Hamurdan büyük bir ceviz kadar bezeler koparın. Oklavayla porselen tabak kalınlığında açın. Bıçakla dört eşit parçaya bölün. Tüm hamuru bu şekilde hazır edin. Bol kızgın yağda kızartın. Sıcak sıcak servis yapın.

Boşnakların hazırladığı tongurak hamuruna hiç su konmaz, yalnızca yoğurtla karılır. Çayın yanında yemesi çok güzel olur.

Altın sarısı kızarmış, mis gibi kokan pesmetleri reçel, peynir, zeytin, domates vb. eşliğinde sunabileceğiniz gibi, binbir çiçeğin nefasetini içinde barındıran nefis bir bal ile de servis edebilirsiniz. Kandil günlerinde yapılıp hayır için komşulara dağıtılır. Vefatlarda kızartılır; iki tanesinin arasına helva konarak gelene gidene dağıtılır.

Maya Nasıl Kullanılır?

Çarşıda iki çeşit maya bulunur; kuru ve yaş maya. Kuru maya granül şeklindedir, oda sıcaklığında uzun süre dayanabilir. Yaş maya ise buzdolabında veya dondurucuda saklanmalıdır; ömrü nispeten daha kısadır. Bu nedenle yaş maya satın alırken mutlaka son kullanma tarihine bakın. Hamur işlerinizin kabarması için mayanın canlı olması gerekir. Mayayı unla karıştırmadan önce ılık su veya sütle karıştırın. 10-15 dakika kadar bekletin. Bu süre sonunda suyun üzerinde kabarcıklar birikmişse maya canlı demektir. Hiç kabarcık yoksa bu mayayı kullanmayıp yeni bir maya ile tekrar deneyin. Günümüzde üretilen mayalar çok yüksek oranda kabardıkları için az miktarda kullanmak yeterli olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir