Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Başarı Sıralamaları, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

‘’Edebiyat Öğretmeni’’ yetiştirmek amacıyla eğitim vermekte olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü; ortaöğretim kurumlarında branş öğretmeni olarak görev alır. Türk Dilbilgisi ve diksiyon gibi çok yönlü eğitimler alan bölüm öğrencileri, program içerisinde formasyon dersleri bulunduğu için mezuniyet sonrası öğretmen olarak çalışabilir. Öğrencilerle iyi iletişim kurmak, meslek sahibinin görevlerinden biridir ve bölümü tercih edecek olan aday öğrencilerin, içindeki edebiyat öğrenme isteğini, öğretme dürtüsü ile birleştirmesi gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun olan öğrencilerin; devlet kurumlarında çalışabilmesi için, kamu personeli seçme sınavında yeterli puanı almaları gerekir. Özel sektörde hizmet veren eğitim kurumlarında lise düzeyinde eğitim verebilen mezunlar, evlerinde veya kurumlarda özel ders verme hakkına sahiptir. Mezunlar, lisans sonrası eğitimlerine devam ederek üniversitelerde çalışabilir ve öğrencilere farklı düzeylerde ‘‘Türkçe veya ‘Dilbilgisi’’ dersi verme şansına da sahiptir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” açısından üniversiteleri incelediğimizde Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitelerinin yüksek puanlarla öğrenci aldığını görüyoruz.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
MARMARA ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ423.00205268
GAZİ ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ410.00209432
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ400.002014259
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ379.002032921
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ375.002036901
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ367.002048469
DİCLE ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ363.002054694
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİTürk Dili ve Edebiyatı ÖğretmenliğiSÖZ363.002054991

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!