Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Bademli Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Turunç Reçeli Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Turunç Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Turunç Reçeli Tarifi

Turunç Reçeli İçin Malzemeler

  • 12 turunç
  • 5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • ½ limonun suyu

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Turunçları yıkayıp kurulayın. Rendenin en ince yerinde dış kısmını rendeleyin. Turuncu rengini almış olacaksınız (turunç rendesini hamur işlerinizde kullanabilirsiniz).

Turunç kabuklarını portakal kabuğu soyar gibi soyun. İçlerindeki beyaz etli kısmı ayırıp atın, kabukların daha dış kısmını kullanacağız. Bu kabukları elinizde sıkıca rulo yapın. Büyük bir iğne yardımıyla bir ucu düğümlenmiş pamuklu bir ipe dizin. Daha sonra turunçları üstünü geçecek kadar suda 3-4 gün bekletin. Bu suyu her gün değiştirin. Turunçlar ilk önce suya sarı renk verecek; daha sonraki günlerde su durulaşacak. Bir yandan da acısı gidecek.

Bir tencerede bol su kaynatın. Turunç kabuklarını kaynar suda 20 dakika kadar haşlayıp süzün. Ezilmeden yumuşamış olmalı. Kaim tabanlı başka bir tencerede şekerle suyu 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şerbet kıvamına getirin. İpe dizili halde turunç kabuklarını ilave edin. Çok kısık ateşte koyu bir reçel kıvamı alana kadar kaynatın. Üstünde biriken köpükleri alıp atın. Kıvamını anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Sağa sola akmadan kalıyorsa olmuştur. Limon suyunu ilave edip 5-10 dakika daha kaynatın. Ateşten alın. Ilınınca iplerinden çıkarın. Cam kavanozlarda serin bir yerde muhafaza edin.

Turunç, olduğu gibi yenmeyecek kadar acı bir meyvedir ama kabuğundan yapılan bu reçel nefis olur. Antalya, Adana, Mersin civarında bol miktarda bulunur.

Antalya’nın köylerinde ipe geçirilen turunç kabukları önce açık havada asılı olarak 7-8 gün bekletilmekte; daha sonra diğer işlemler uygulanmaktadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir