Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu Tarifi

Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu İçin Malzemeler

  • 10 kg keçi sütü
  • ½ kg taze keçi yoğurdu
  • Kaya tuzu (dövülmüş)

Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Sütü kaynatıp ılınmaya bırakın. Parmak yakmayacak kadar ılınınca keçi yoğurdu ile mayalayın. Üzerini örtüp ılık bir yerde 3 saat kadar mayalanmaya bırakın. Mayası tutmuş olan yoğurdu üstü örtülü olarak 1 gün bekletin.

Yoğurdu geniş bir tencereye boşaltın. Uzun saplı bir tahta kaşıkla devamlı karıştırarak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Yoğurt kaynayınca tuzunu serpin (dayanıklı olması için bol tuzlu olacak). Devamlı karıştırarak, minik kabarcıkları iyice çoğalana kadar kaynatın. Göz göz olup kaynamaya başlayınca kıvamını kontrol edin. Bir tabağa alıp tadına bakın, süzme yoğurt kıvamına gelmişse ocaktan indirin. Soğuması için daha geniş bir tencereye boşaltın. Soğuyana kadar içine kaşık vurmayın. İyice soğuduktan sonra temiz ve kuru cam kavanozlara boşaltın. Üstünü zeytinyağı ile örtüp kapağını kapatın. Serin ve kuru bir yerde saklayın.

Tuzlu yoğurt, Antakyalılann kahvaltılarında yedikleri, yemeklerine ve ekmeklerine kattıkları dayanıklı bir yiyecektir. Kahvaltı için zeytinyağı ile ezilir; yemeklerde kullanılacağı zaman soğuk suyla inceltilir. Sıcak hava nedeniyle yoğurt çok kısa sürede bozulduğundan, kaynatma ve tuzlama ile dayanıklılığı artırılır. Bir sene kadar saklanabilir. Sıcak yemeklere katıldığında kesilmez, pütür pütür olmaz. Keçi sütü ile tuzlu yoğurt sadece haziran-ekim ayları arasında yapılır. Günümüzde tuzlu yoğurda olan talebin artması nedeniyle, inek sütü ile de tuzlu yoğurt yapılmaya başlanmıştır ama aynı lezzet ve kıvamda olmaz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir