Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
2. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık

Ülkemi Seviyorum Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Ülkemi Seviyorum metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 96-97-98-99 (Millî Mücadele ve Atatürk Teması)

Ülkemi Seviyorum Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 96 Cevabı

ÜLKEMİ SEVİYORUM

Altı arkadaş kendi aramızda “‘Sevgi Çemberi” oyun icat ettik, Her hafta birimizin evinde toplanıp seçtiğimiz konu üstüne konuşuyoruz, O haftaki konumuz ülke sevgisiydi, İsmail ülke sevgisiyle ilgili bir anısını anlattı, Geçen yaz, ailece sahil bölgelerini kapsayan uzun bir tatile çıkmıştık. Gezimizin son durağı Çanakkale’ydi. Araba vapurunda tanıştığımız yaşlı bir amca, bize Şehitler Abidesini gezdirdi. Sorduğumuz her soruya sabırla cevap veriyordu. Bir ara yol kenarında, bir insan heykeline rastladık. Meraklanmıştım: “Amca, bu kimin heykeli?” diye sordum,
Yaşlı adam derin bir iç geçirdikten sonra, “Bu heykel, başka canları yaşatmak için kendi canını feda eden bir kahramana aittir,” dedi, Sonra hikâyeyi anlattı, Heykel bir orman müdürüne aitmiş. Bölgede çıkan büyük bir orman yangınını söndürmeye çalışırken alevler çevresini sarmış ve kurtulamamış. (…) Yaşlı amca, öyküyü bitirdikten sonra bana dönüp: “Bu bir sevgi işidir evlat,” dedi. “Bir şeyi çok seversen onun uğruna mücadele edebilirsin.” Bir süre sonra çevresinde anıtların yer aldığı bir tepeye ulaştık. Tepenin eteklerinde, yeşillikler içine kurulmuş kocaman bir şehitlik vardı. Yaşlı amca: “İşte burası Bomba Sırtı,” dedi. “Çanakkale savaşlarının en yoğun çarpışmaları burada yaşandı. Burası, bu toprağı vatan yapan şehitlerimize aittir. Yaşlı amca, bunları anlatırken duygulanmıştı, Ellerini açıp şehitlerimiz için dua etti, Biz de onunla birlikte “amin” dedik, (…) Babamın kolundan tutup: “Baba, insanlar niçin savaşırlar?” diye sordum, “Kendilerine ait olan toprağı korumak için,” dedi babam, “Peki, kendimize ait olan toprak hangisidir? Bir toprak nasıl kendimize ait olur?” “Emek verip geliştirdiğimiz, üzerinde kendi uygarlığımızı kurduğumuz topraklar bizimdir oğlum,” O gün vatan sevgisi ve fedakârlıkla ilgili çok şey öğrenmiştim, Ne mutlu bize ki üç tarafı denizlerle çevrili cennet gibi bir ülkemiz var. Bayrağımız özgürce dalgalanıyor, Doğrusu ülkemi çok seviyorum.”

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Millî Mücadele ve Atatürk Teması Sayfa 96-97-98-99 Ülkemi Seviyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
3
happy
2
clap
2
love
1
unlike
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!