Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Un Tarhanası Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Un Tarhanası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Un Tarhanası Tarifi

Un Tarhanası İçin Malzemeler

  • 2 kg olgun domates
  • 2 kg olgun kırmızı
  • salçalık biber
  • 1 kg soğan
  • 3 demet taze nane
  • 2 kg süzme yoğurt
  • 4 kg un
  • Yeteri kadar dövülmüş kaya tuzu

Un Tarhanası Nasıl Yapılır?

Bir tencereye iri doğranmış domates, salçalık biber ve soğanı koyun. 1 su bardağı su ilave edin. Tencerenin kapağı kapalı olarak sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Pişirdiğiniz sebzeleri kevgirden geçirerek kabuklarını ayırın.

Sebzeleri yoğurt, yıkanıp doğranmış nane ve tuzla karıştırın. Un ilave edip yoğurarak hamur haline getirin. Üstüne nemli bir bez örterek beşle dokuz gün arasında bekletin. Hamuru her gün, üstüne un ilave ederek yoğurun. Bu bekletme süresi sonunda hamur kendiliğinden mayalanacak, hafif ekşimsi bir koku salarak kabaracaktır.

Yeteri kadar ekşidiğine kanaat getirdiğinizde gölgeye geniş bir bez serin. Tarhana hamurundan el kadar parçalar koparıp bezin üstünde kurumaya bırakın. Üstü kurudukça tersyüz edin. Hamurun dışı iyice kuruyup içi çok hafif nemli kaldığında elleriniz arasında ovalayarak ufalayın, elekten geçirin. Ufalanmış tarhanayı da geniş bezlere sererek 3-4 gün gölgede kurutun. Bez torbalarda saklayın.

Un haline getirdiğiniz tarhananın nemini almak için hafif ısıtılmış fırında kısa süre fırınlayabilirsiniz. Un tarhanasının yapılışı köyden köye dahi farklılıklar gösterir. Kimileri tarhana otu, dereotu, haşlanmış mercimek, haşlanmış nohut gibi malzemeler de ilave ederler. Kimileri acı biber koyar. Rengini kırmızı seven de vardır, hiç kırmızı biber koymadan beyaz yapan da. Buradaki tarifimizi temel tarif olarak kullanıp dilediğiniz malzemeleri ekleyerek veya çıkartarak, arzu ettiğiniz şekilde tarhana hazırlayabilirsiniz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir