Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları

Uzay Giysileri Dinleme İzleme Metni Etkinlik Cevapları (8. Sınıf Türkçe)

Uzay Giysileri Dinleme İzleme metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 8. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 104-105-106-107-108-109 (Bilim ve Teknoloji)

Uzay Giysileri Dinleme İzleme Metni Cevapları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 104 Cevabı

HAZIRLIK

1. Bilim ve teknoloji ile ilgili hangi konudaki gelişmeler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.

 • Cevap: Bilim ve teknolojideki pek çok gelişme bizim hayatımızı kolaylaştırıyor. Bilim ve teknolojideki en çok uzay ve hastalıklara bulunan çareler dikkatimi çekiyor.

2. Uzay kampı deyince aklınıza neler geliyor? Sizce uzay kampında neler bulunur?

 • Cevap: Kamptaki simülatörler, uzay giysileri ve araçları aklıma geliyor.

Metni dinlerken anlamını bilmediğiniz sözcükleri 1. etkinliğe not alınız.

1. ETKİNLİK

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 105 Cevabı

Metni dinlerken not aldığınız sözcüklerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözcüklerin sözlük anlamı ile karşılaştırınız. Sözcükleri anlamına uygun birer cümlede kullanınız.

 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 106 Cevabı

“Uzay Giysileri” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

Dinlediğiniz metnin konusu nedir?

 • Cevap: Uzay kampı maceraları. Uzay kampı Türkiye’de çocukların 6 gün boyunca yaşadığı maceralar.

Uzay giysileri hangi bölümlerden oluşur? Açıklayınız.

 • Cevap: Çevreyi görebilecekleri canlı bir kask, omuz kısmına tam oturan bir üst gövde, eldivenler ve altında büyük botların bulunduğu esnek bir alt gövdeden oluşuyor.

Uzay giysisi olmadan uzaya giden astronot hangi zorluklarla karşılaşır? Açıklayınız.

 • Cevap: Nefes alamazlar, yüksek basınca maruz kalırlar, yürüyemezler, vücuda gerekli olan ısıyı alamazlar.

Uzay giysilerinin astronota sağladığı kolaylıklar nelerdir?

 • Cevap: Ay üzerinde veya herhangi bir gezegende yürümek, bir araçtan diğerine geçmek, gerekli oksijeni sağlamak, gereken ısıyı sabit tutmak, astronotu gök taşlarından radyasyondan korur.

Uzay giysilerine, astronotların işini kolaylaştırmak için bir bölüm eklemeniz istenseydi hangi bölümü eklerdiniz?

 • Cevap: Astronot giysisinde kolun üst kısmına alet ve gereçlerini koyacakları bir bölüm eklerdim. Astronotlar uzay aracından dışarı çıktıklarından ellerindeki alet ve edavatı taşımak zorunda kalmayacak bir düğmeye bastıklarından gerekli olan alet çıkacak.

Siz kampta olsaydınız takımın eğitmeni Zeynep’e uzay giysileri ile ilgili ne sormak isterdiniz?

 • Cevap: Uzay giysileri hangi maddelerden yapılıyor ve bu maddelerin doğada bulunması, temini ve fiyatı nedir?

3. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metinle ilgili görüşlerinizi belirtiniz.

Beğendim: Uzay Giysileri dinleme metnini beğendim.

Çünkü: Çocukların gezdiği kamp yaptığı yer ve içindekiler ilgimi çekti ben de merak uyandırdı. Ben de böyle bir yeri gezmek dolaşmak isterim.

4. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 107 Cevabı

Aşağıdaki haber yazısını okuyunuz.

NASA, adını Mars gezegenine göndermek isteyenlere tarihi bir fırsat sunuyor.
Gelecek yıl Mars’a gönderilecek İn Sight (İn Sayt) uzay aracı beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. Siz de isminizi Mars’a göndermek istiyorsanız NASA’ya talebinizi iletmeniz yeterli.
2015 yılında uzay ajansı NASA, İn Sight uzay aracıyla dünyanın her yerinden insanların isimlerini Mars’a göndermek için çağrı yapmıştı.
NASA’ya, o tarihten bu yana 827 bin kişi başvurdu. NASA, Mars’a adını göndermek isteyenlerin listesi için ikinci bir çip hazırlandığını duyurdu.
İn Sight uzay aracı görevinin başındaki Bruce Banerdt (Buruş Benırd), Mars’ın uzayseverleri heyecanlandırmaya devam ettiğini ve bu fırsatın insanların Kızıl Gezegen’i araştıracak uzay aracının bir parçası olmalarına olanak sağladığını söyledi.
NASA, İn Sight aracının Mayıs 2018’de yolculuğuna başlaması ve Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e varması bekleniyor.
Adını göndermek isteyenler NASA sitesi üzerinden 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurabilir.

b) Okuduğunuz haber yazısının konusu nedir?

 • Cevap:  NASA’nın In Sight aracı ile ismini Mars’a göndermek isteyenlere tarihi bir fırsat sunması.

c) Okuduğunuz medya metninin (haber yazısı) yazılış amacı nedir? (Bilgilendirme, kültür aktarma, eğlendirme…)

 • Cevap: Okuyucuyu bilgilendirme.

5. ETKİNLİK 

Kozmosa ilk girişi yapmak, tek başıma onunla karşı karşıya gelmek, doğayla hiç görülmemiş bir düello yapmak, bundan daha ötesi hayal edilebilir mi?” (Yuri Gagarin)
Uzaya yolculuk yapan ilk kişi Yuri Gagarin’in bu yolculukta neler yaşamış olabileceğini kendinizi onun yerine koyarak arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanızda beden dilini etkili bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

 • Cevap: Yuri Gagarin Ay’a ilk ayak basışında çok heyecanlanmıştır. Yer çekiminin çok az olduğu bir ortamda yürümek, Ay’ın yüzeyini görmek, oksijensiz bir ortamda astronot kıyafetiyle oksijen solumak ve cam kaskın içinden uzayı seyretmek olağanüstü bir şeydi. Hem korku hem de heyecan içi içeydi.

6. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 108 Cevabı

Haber yazısında NASA’nın Mars gezegenine binlerce kişinin ismini göndereceğini okudunuz. Dâhil olduğunuz bir sosyal medya grubunda arkadaşlarınızla buraya başvuru yapmak için konuştuğunuzu hayal ediniz. Boş bırakılan yere kendi görüşünüzü yazınız. 

 • Cevap:

 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 108 Cevabı7. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde özne ve yüklemlerin altını çiziniz. Karşısındaki kutucuğa cümlelerdeki yer tamlayıcılarını yazınız.

 • Cevap:

8. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 109 Cevabı

Gökyüzü, sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.” Bob BELLO (Bab Bello) sözünden yola çıkarak bilgilendirici metin yazınız. Yazınızda giriş, gelişme, sonuç bölümlerine yer veriniz.

 • Cevap:

Bir insanın sınırı onun hayalleridir. Hayaller ne kadar geniş olursa başarılabilecek şeylerin sayısı da o kadar fazla olur.

Uzay, esrarengizliği ve güzelliği ile hala merak konusu olmayı başarmaktadır. Ne gökyüzünde dünyadan bakıldığında küçücük gözüken yıldızların keşfi, ne de gezegenlere dair bulunan bilgiler, bu bilinmezliği bir nebze de olsa azaltmaya yetmemiştir. Aylar, yıldızlar, gezegenler ve daha birçok gökcismi ortaya çıkmaya ve çıkarılmaya devam etmektedir. Bütün bu araştırmalar, beraberinde bazı ilginçlikleri de beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan bu bilgiler, insanoğlunu her zaman şaşırtmayı başarmıştır. Uzayın derinliklerine doğru yolculuk yapan astronotlar, bilim adamları ve NASA gibi kuruluşlar bu bilgileri bizlere ulaştırmada en büyük aracı olmuşlardır.

Uzayın hep çok uzak olduğu düşünülse de, aslında uzay sanıldığı kadar uzak değil. Uzayın resmen başladığı yer Karman Line (Karman Hattı) olarak belirtiliyor. Belirtilen bu görünmez sınır ise Dünya’nın 100 km üzerinde bulunuyor. Teorik olarak eğer arabanızı yukarı doğru sürebilseydiniz, saatten daha kısa bir sürede uzaya gidebilirdiniz. Çok iyi değil mi?

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Beğendiğiniz bir gurbet şiirini ezberleyin.

 • Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Tema Bilim ve Teknoloji Sayfa 104, 105, 106, 107, 108, 109 Uzay Giysileri Dinleme İzleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
367
clap
76
love
52
angry
30
unlike
25
confused
24
happy
22
sad

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!