Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Çatal Hazırlanışı

Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır

Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Üzüm Bulamacı Nasıl Yapılır

Üzüm Bulamacı Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Üzüm Bulamacı Nasıl Yapılır

Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlama süresi: 15-20 dk
Pişme süresi: 6-8 dk

Üzüm Bulamacı İçin Malzemeler

• 1,5 litre taze sıkılmış üzüm suyu
• 1 su bardağı su
• 3 yemek kaşığı nişasta (tepeleme)
• 2 yemek kaşığı un (tepeleme)
• 3-4 yemek kaşığı toz şeker (üzümün şeker oranına ve isteğe göre ayarlanır)

Üzüm Bulamacı Tarifi

Üzüm suyu hazırlamak için üzümleri ayıklayıp yıkayın. Daha sonra elinize bir eldiven geçirerek iyice ezin. Süzgeç yardımıyla da suyunu sıkın.

Tencereye üzüm suyunu aktarın ve kaynamaya bırakın. Üzüm suyu kaynayınca üzerinde köpük tabakası oluşur. Köpükleri bir kaşık yardımıyla temizleyin.

Nişastayı, unu ve suyu ayrı bir kâsede iyice karıştırın. Kaynayan üzüm suyuna sürekli karıştırarak azar azar ilave edin. Şekerini de damak tadınıza göre belirleyin. Gerekiyorsa şeker ilave edip 2-3 dakika daha kaynatın. Yoğun bir kıvam alınca ocaktan alın. Servis kâselerine paylaştırın. Soğuduktan sonra üzerini süsleyip servis yapın.

Çikolata, tatlı, puding gibi gıdalar hayatımıza girmeden önce ağzımızı doğal gıdalar tatlandırıyordu. Bizim bağlarımız ve fıstıklığımız vardı Adıyaman’da. Yemyeşildi… Kesilip birer birer yerleşim alanı oldu yıllar içinde. Bir şehrin ağzını tatlandırmanın, meyve ve kışlık gıda ihtiyacını karşılamanın yanı sıra silüetini değiştirme, gezme ihtiyacına cevap verme gibi çok önemli görevleri vardı bu bağların. Eski kamyonetlerin arkasına doluşan mahalle sakinleri, akrabalar büyük bir keyifle giderlerdi oralara.

Annem, ben üzüm bulamacının tarifini sorunca, çocuklara bu kışlık ürünlerin yapımını uzun uzun anlattı. Kadınların zahmetli işleri yaparken ne kadar eğlendiklerini, hep beraber hem konuşup hem yardımlaşarak işleri çabucak bitirdiklerini. Bir kâse bulamaçtan uzayıp giden hikâyeleri vardır bu memleketin. O kadar zengin, bir o kadar yaşanmış…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir